06 Kasım 2012


Freud & Eşcinsel !


Mazlumder Başkanı Ahmet Faruk Ünsal: ‘Eşcinseller bende acıma duygusu uyandırıyor. Freud psikanalizin kurucusudur ve eşcinselliği bir hastalık olarak görüyordu ve tedavi edilebileceğini söylüyordu.' demiş bir 'röportajda'.


Freud'un, eşcinselliği heteroseksüelliğe çevirmenin başarı şansının tam tersini gerçekleştirmek kadar olduğunu söylediğini eminim duymamıştır kendisi. Freud'un bir eşcinsel annesine 1935 yılında yazdığı mektubu yayınlamak istiyorum:


Mektubunuzdan, oğlunuzun bir eşcinsel olduğu sonucuna vardım. Onun hakkında verdiğiniz bilgilerde en çok, bu dönemde kendinizden söz etmemenizden etkilendim. Bundan neden çekindiğinizi size sorabilir miyim? Eşcinsellik elbette bir avantaj değildir ancak utanılması gereken bir şey de değildir, kusur değildir, rezalet değildir, bir hastalık olarak sınıflandırılamaz; eşcinselliğin, cinsel gelişimin bir çeşidi olduğunu düşünmekteyiz.


Geçmiş ve modern zamanların, saygı duyulan pek çok kişisi, eşcinseller olmuştur. (Bunların en önemlilerinden bir kaçı: Platon, Michelangelo, Leonardo da Vinci vb.). Eşcinselliği suç olarak görmek ve gaddarlık etmek de büyük bir haksızlıktır. Eğer bana inanmazsanız, Havelocks Ellis’in kitaplarını okuyun. (Freud’un çağdaşı olan Ellis, Studies in Physcology of Sex adlı yedi ciltlik yapıtı ile ünlüdür.)


Size yardım edip edemeyeceğimi sorarak, sanırım eşcinselliği ortadan kaldırıp normal heteroseksüelliği yerine koyup koyamayacağımı kast ediyorsunuz. Yanıt genel olarak, bunu başarmaya söz veremeyeceğimizdir.

Vakaların büyük bölümünde, her eşcinselde varolan, zarar görmüş heteroseksüel eğilimleri harekete geçirmekte başarılı olduk. Vakaların çoğunda, bu artık mümkün olmamaktadır. Bu, kişinin niteliği ve yaşı ile ilgili bir sorundur. Tedavinin sonucunu önceden bilmek mümkün değildir.


Oğlunuzla ilgili yapılacak çözümlemeler, farklı yollar izleyecektir. Eğer mutsuzsa, nevrotikse, çatışmalardan çok yıpranmışsa, toplumsal yaşamda çekingense, görüşmeler onu uyumlu hale getirebilir, huzura kavuşturabilir ve yeterliliğini artırabilir -eşcinsel olarak kalsa ya da değişse de.


Eğer karar verirseniz, benimle görüşmelerde bulunabilir! Sizin bunu yapacağınızı sanmıyorum! Oğlunuz Viyana’ya gelmek zorunda. Benim buradan ayrılmaya niyetim yok. Bununla birlikte, bana yanıt vermeyi ihmal etmeyin.
7 yorum:

BiGay dedi ki...

Freud'un bu mektubuyla ilgili kaynak sorabilir miyim? Açıkçası hem şaşkın hem de mutluyum. Ben Freud'un bu meseleye böyle bakmasını beklemiyordum.

gaykedi dedi ki...

http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=537

BiGay dedi ki...

Çok teşekkür ederim ;)

xCoach Incompréhensible dedi ki...

xoxo

Pinky dedi ki...

Escinselligin tedavi edilecegine inananlar var hala, psikologumda aileme bunun bir hastalik olmadigini soylediginde ailem psikologumu biraktirmisti bana..

galezya santonia dedi ki...

Senelerdir takip ediyorum bu siteyi ve çok başarılı buluyorum. Eşcinsel olarak doğdum ve bu tabiata ve yaradılışa sövdüm, kendimden nefret ettiğim zamanlar oldu.. Zamanla alıştım, kabullendim bazı şeyleri, aslında tek sorunun toplumun gaylere bakışaçısının üzerimde yarattığı baskı olduğunu gördüm. Hakkımızı aramak, daha güçlü ve dinamik etkinliklerde bulunup önyargıyı kırabilmek.. Bunu yapmak istiyorum.

Bildigin Dut dedi ki...

artık çok sıkıldım bu muhabbetlerden..