08 Temmuz 2012Yemenici Bali !


Osmanlı hamamlarının dünyanın ilk gay klüpleri olduğu söylenir, buralarda çalışan eşcinsel erkek fahişeler ile ilgili yazı bir serisi yapmak istiyorum. Buyrun eski risalelerden onları tanıyalım:Güzellik, cilve, edep, terbiye, nezaket, sadakat ondadır, muhabbet dalında açmış gonca gül, hançeri çelikten, götü billur kaseden bir delikanlıdır.

 Tophane'de bir yemenici ustanın çırağı olup, gemici kahvehanesi işleten yeniçerilerden Darıcalı Gümüş Ali dedikleri serseri bir it, bir akşam oğlanın yolunu kesmiş, denizcilerden Kıçlevendi Zehir Ahmet ve Tophane zebanilerinden Kurt Halil namlı eşkiyalarla Yemenici Bali'ye üşüşmüşler ve oğlanı sabaha kadar sikmişler ve çırılçıplak soyup oynatmışlardır.

 Subaşı Ağa devriyeye çıkıp, yakınlarda bir içki meclisi kurulduğunu haber alınca, orayı basıp, oğlanı yarak altında yatarken alıp, ismini göt oğlanıdır kaydı ile adli deftere geçirip, baldırının kaba etine pasif eşcinsel oğlandır damgası basmıştır.


  

Yemenici Bali de artık beni bir hamam temizler deyip Tophane'de Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa'nın büyük hamamında bir üstat tellakın elini öpmüş ve soyunmuştur.

Az zamanda şöhret bulup gece ve gündüz seferi bir defası için belirlenmiş ücreti 70 akçedir. 20 akça ortağı tellak alır ki, 90 eder. Gecesi 300 akçadır. Ama sikicisi kaç kez yapabilirse oğlana o kadar fişek atar, 300 akçeye dahildir.

Amma baş nöbetçi tellak "Sabahdır" diye bağırınca ve tokmakçısı oğlana yine koymak isteyince, 90 akça ücretini verir. Yemenici Bali, günde üç seferden ziyade göt vermez, temiz, sağlam vücutlu, göğüsü kıllı bir kınalı kuzu idi.(*)
(*) Derviş İsmail'in yazdığı, Dellakname-i Dilküşâ'dan.
 (Metin, tarafımdan anlamını bozmayacak şekilde günümüz Türkçesine uyarlanmış ve kısaltılmıştır.)

1 yorum:

Adsız dedi ki...

homofobi o günden bugüne neden arttı ne değişti hep merak etmişimdir.