26 Temmuz 2012

  
Kız Softa !
 
  
Osmanlı hamamlarının dünyanın ilk gay klüpleri olduğu söylenir, buralarda çalışan eşcinsel erkek fahişeler ile ilgili yazı bir serisi yapmak istiyorum. Buyrun eski risalelerden onları tanıyalım:

Kız Softa, yani Ürgüplü ismail'dir ki, Zalpaşa Medresesi'nde hemşehrisi Dağlı Hüseyin adlı serseriye misafir olup, üçüncü gece o zalim herif "Oğlan sikmek dostça bir oyundur" deyip oğlanı kandırıp, içki de içirince, koca yarrağını gediğine koyup işini tamam görmüştür.

Olay duyulunca Dağlı Hüseyin firar etmiş, İsmail'e ise nice kapılar ardına kadar açılmıştır. Helvacı esnafından Telli Halil Ağa oğlanı alıp tezgaha oturtmuş, dükkanını bu peri yüzlü oğlan ile süslemiştir.

Gece dahi odasında yatırıp zevk ile seyretmiş, kucaklama, öpücükler, ayak öpme, göbek koklama, çakıl memecikler dişleyip altın kamış çük yoklama ile kendisine çokca iltifat etmiştir. 
 

Bir sene sonra istanbul'un kulampara eşkiyası Kız Softa'yı rahat bırakmamış, dükkanı gözleyip ustasın yokluğunda müşteri gibi muhabbet edip envai çeşit hediye ve bahşişler ile oğlanın aklın çalarak birkaç ay bahçe, bostan, bekar odası ve hamam dolaştırıp Karakuş adlı bir piçin pençesine düşürmüşlerdir.


O da İsmail'i Yıldızababa hamamına götürüp soymuş ve beline siyah tellak peştemalını sarıp üstat elinde talimden sonra müşterilerin koynuna sikişe sokmuştur.

Gündüz her sikişte bir seferi 100 akça ve gece odada döşek yoldaşlığı sabaha dek üç sefer koymalı iki tafralı altın narhtır.

Oğlan üç seferden fazlasını kabul edince, müşterisi her seferi 100 akçadan koyar. Oğlan erkeğinden pek zevk alıp para talep etmese dahi, oğlanın ortağı tellak 20 akça payını yine alır.*
*Derviş İsmail'in yazdığı, Dellakname-i Dilküşâ'dan.
(Metin, tarafımdan anlamını bozmayacak şekilde günümüz Türkçesine uyarlanmış ve kısaltılmıştır.)
  

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Sansursuz olanin linkini veriyordun hep :)