30 Temmuz 2012
Kınalıkuzu Firuz !


Osmanlı hamamlarının dünyanın ilk gay klüpleri olduğu söylenir, buralarda çalışan eşcinsel erkek fahişeler ile ilgili yazı bir serisi yapmak istiyorum. Buyrun eski risalelerden onları tanıyalım:


Ona şehrin meşhur kulamparaları Firuz şah derler ki, gerçekten de güzellik ikliminin padişahıdır.

Arnavut asıllı, güzel gözlü bir delikanlı olup, memleketinden gelince Çardaklı Hamamında hemşehrilerinin odasına misafir olmuş, o pis tellak orada başına musallat olup, Firuz'u sikip eritmiş, beline tellak peştemalını bağlayıp kese ve sabun ve lif ve lenger ile sanatına talim edip ortağı etmiştir.
Mertlik sahibi götçü biraderlerimiz, Çardaklı Hamama vardıklarında "Bir kınalı kuzucağınız varmış" deyince, o hayvan Firuz'u getirip el öptürür "Efendim, ortağımdır, oğlanın başını tutmam gerektir" deyip o şeytan  Arvavut serserisi tellak, Firuz'un boynuna kol atarak tutunca, oğlanın götü nur topu misali domalır, daha bir ortaya çıkar ki, aşkolsun o oğlana yarak basana.

İş bitince oğlan su dökünüp peştemalını bağlayıp, el öper "Yine beklerim ağam, buyur" deyip çıkar ve bahşişini ve narh kanununa göre belirlenmiş fuhuş ücretini ortağı tellak alır.

Öyle pervasız Arnavut piçidir ki o pis tellak, Firuz'a götünün kazancından günde birkaç akçe zor verir imiş.**Derviş İsmail'in yazdığı, Dellakname-i Dilküşâ'dan.
(Metin, tarafımdan anlamını bozmayacak şekilde günümüz Türkçesine uyarlanmış ve kısaltılmıştır.)

1 yorum:

pistisvejanus dedi ki...

ayy süpermiş bu devamını dört gözle bekliyorum