20 Temmuz 2012


 Kara Davud !
 
  
Osmanlı hamamlarının dünyanın ilk gay klüpleri olduğu söylenir, buralarda çalışan eşcinsel erkek fahişeler ile ilgili yazı bir serisi yapmak istiyorum. Buyrun eski risalelerden onları tanıyalım:

Uzun boylu, güçlü, bıyıkları yeni çıkmış bu yiğit, gece ve gündüz bey, paşa ve ağa ve efendi götü tokmaklayan bir it oğlu ittir.

Sikinin kazancını yine sikine yedirip, yalın ayak gezer . Üsküdar Kolluk Hamamı'nda ortaya çıkmıştır ama kapısı yoktur. Hamam hamam dolaşan bir serseridir.

Gittiği hamamda arka kapıdan girip, külhanda soyunup erkek gibi yürüyerek hamamcı ağanın eteğini ve natır ile dellak, baş nöbetçinin ellerini öpüp müşterisi nerede ise yanına gidip hizmetini görür. 


 

 Müşterisini önceden tanıyorsa, huyunu ve suyunu bilerek "Ağam, paşam, efendim, sultanım, işte Kara Davud'un geldi" deyip koynuna davet eder.

Ama müşterisi o ana dek görüşmediği birisi, ise natır ağa "Sanırım ki tokmakçı arar" deyince bacak ve ayak oğuşturup ağır ağır yukarı çıkıp maslahata el atar ve hemen onu yüzü üzerine çevirip bir hamlede biner, koyar ve işini tamam görür.

Saraç Ahmed Bey ki, Dördüncü Murad'ın silahdarı Mustafa Paşa'nın kapıcıbaşısı olmuş Kız Cafer adlı  kapıcıbaşının göz nuru oğludur. Kara Davud o nazlı beye ilgi gösterince, Bey çok parasını bu gence yedirir ki körkütük aşıktır. Amma saraç oğlanı da şakır şakır siker.*

 


*Derviş İsmail'in yazdığı, Dellakname-i Dilküşâ'dan.
(Metin, tarafımdan anlamını bozmayacak şekilde günümüz Türkçesine uyarlanmış ve kısaltılmıştır.)

3 yorum:

gay werther dedi ki...

şok şok şok :D :D :D
teşekkür ederim yazı için, devamını da bekliyorum :D

Adsız dedi ki...

resimdeki adamda fena değil :)

hepimizgayiz dedi ki...

fazla şaşırılacak bir şey yok aslında, ateş olmayan yerden duman çıkmaz :)