12 Haziran 2012
Pierre Loti !


İstanbul'un ünlü tepesinin ismine kafayı takan AK Partili vekil Vahid Kiler, şimdi de Pierre Loti'yi eşcinsellikle suçlamış.

Özellikle Alevi & Kürt düşmanlığıyla tarihe geçmiş Osmanlı siyasetçisi İdris-i Bitlis-i'nin (~1452-1520) adının tepeye verilmesini isteyen vekil, eğer bu olmaz ise en azından Eyüp Sultan tepesi olarak değiştirilmesini istemiş.

Loti'nin eşcinsel olduğunu Ergun Hiçyılmaz bulmuştu araştırmalarında ilk sanırım. Kendisinin bir röportajında şuna benzer bir sözünü hatırlıyorum, "Türkiye'de birileri bu konunun ortaya çıkmasından hiç hoşlanmadı, Fransa'dan ise bunun için ödül aldım."
2 yorum:

Vladimir dedi ki...

Eşcinsel korkusunu gürültülü biçimde dile getirenlerin geçmişini deştiğinizde; bulunanlar kimseyi şaşırtmadı bugüne değin.

Rezil, alçak, seviyesiz, beyinsiz; düşünce sistemini uçkur hizasının üzerine çıkartmayı başarmamış insanların dizginleri ele geçirdiği gelecekteki ismi meçhul bir ülkede geçen bir bilim kurgu romanı tasarlamıştım seneler önce. İnanılması güç hayaller bunlar diye yarıda bırakmıştım. İnanılır kılındı.

O romandaki ülkede; İnsanlar ölüyor, ülke yabancı sermayeye bir güzel peşkeş çekiliyorken yönetenler kadınların ayak parmaklarının dörde indirilmesi ve erkekleri tahrik etmemek için erkeklerin sünnet törenine benzer bir törenle göğüslerinin alınmasını yasalaştırmaya çalışıyorlardı.

xCoach Incompréhensible dedi ki...

Vahid Kiler'in tepkisi tepenin isminin aslında Türkçe olmamasıymış. Fakat kendisine bir türlü soramamışlar Sapphire kulesini dikerken ve ismini verirken aklı neredeymiş...