30 Haziran 2012Kalyoncu Süleyman !


Osmanlı hamamlarının dünyanın ilk gay klüpleri olduğu söylenir, buralarda çalışan erkek fahişeler ile ilgili yazı bir serisi yapmak istiyorum. Buyrun eski risalelerden onları tanımaya başlayalım:


Süleyman insan ejderhası gibi güçlü bir  yiğittir, eşrafın ileri gelen kibarlarının rağbet ettiği bir tokmakçıdır.

Kendisi Trabzon'da doğmuş olup, gemici dayıların koynunda büyümüş, yalın ayak, baldırı çıplak bekar denizcilerin koynunda uçkur çözüp göt devirmiş bir oğlan olup, bunlara gemici deyimlerine göre zenane derlermiş ki adam sikine doyamaz ve iri kıyım oğlan ayağı ile döşekte öyle cilveler yaparki insanı zevkten uyuştururmuş.

Bu Kalyoncu Süleyman günlerden bir gün Hasköy iskelesine gelip Ali Paşa kahvesinde, göğsü, bağrı açık bir şekilde oturuken, şehir kulamparalarının yüreklerini dağlar ve 'gemici oğlanın çelik hançeri acep ne boyda ve şekildedir' diye meraklarda bırakırken, hamamcılarının kabadayılarından  Piyalepaşa hamamcısı Hasan Ağa o kahvehanede imiş. 
Hasan Ağa oğlanın iri kıyım ayaklarını ve sünbül koçanı yarağını seyrederken "Tamam, bana böyle bir, tez canlı, temiz, marifetli bir genç tokmakçı tellak lazımdır" deyip, hemen sohbet ve muhabbet edip oğlanın gözünü boyayıp, ikna ederek hamamına götürmüş, soyup tellak peştemalini beline kendi eliyle sarıp bağlayıp, birkaç gün üstad elinde terbiyesi tamam oldukta müşteriye çıkarmıştır.

Süleyman utanma bilir bir tokmakçıdır, müşterisini keseye alınca kapıya perde örter "Uzan beyim, paşam, efendim, ağam, bacakların ve ayakların bir yol oğuşturayım" deyip kıvama getirince kendi peştemalını fora edip çırçıplak, daltaşak hemen müşterinin ayakların öper, "Sultanım, işte gör, vücudum uyandı, benim gibi garip çıplağı sevindir." deyip nazikane bir şekilde yarrağını (ki bu büyük siyah bir tokmaktır) hiç acıtmadan dipleme sokar ki, bu hüner işte ancak bu ittedir. Fişeğini patlatıp  sikiş tamam olunca, yine ayak öpüp izin talep eder.

Tarifeye göre hamamda tokmakçılar sikişte 100 kuruş alırlar ama bu Süleyman'a 300 verilse azdır. Gece döşek yoldaşlığına davet olunsa asgari üç sefer koyup fişek atması, 450 kuruştur. Amma müşterisi yeter demezse Süleyman beş sefer fişek atar. Böyle göğsü güçlü ateşli tokmakçıdır.
Bazen kendi dahi alta yatıp "Efendim lutfeyle, bu muhabbetin tadı altlı üstlüdür" der, aşkbaz büyük yiğittir vesselam.** Derviş İsmail'in yazdığı, Dellakname-i Dilküşâ'dan.
 (Metin, tarafımdan anlamını bozmayacak şekilde günümüz Türkçesine uyarlanmış ve kısaltılmıştır.)

2 yorum:

Adsız dedi ki...

merhaba blogunuzu severek takip ediyorum çoktandır iç sesimden başka kimseyle konuşmamıştım bunalıma girmek üzereydim kimseye eşcinselim diyemedim hep içime attım imdadıma blogger yetişti bir eşcinsel için blog çok önemli kendi gibi insanların var olduğunu görünce umudu artıyor uzattım baya yorumu neyse başarılar :)

Adsız dedi ki...

Ben ne olduğumu ve hangi kategoriye girdiğimi bilmiyorum , sadece gey gençlerden hoşlanman erkeklere ilgi duymayan bir kızın, bunun açılımı nedir? Şimdiden teşekkürler yazı harika:)