06 Nisan 2012

Ahlak & Bilim !Genetik bilimi, nörobiyoloji, ruhbilim, toplumbilim, ekonomi ve benzer bilimlerle ilgili ayrıntılar akılalmaz derecede karmaşıktırlar, ama bunların keşfedilmeyi bekleyen doğrular içeren alanlar olduğu ve doğrudan bilimin kapsamına girdikleri su götürmez bir gerçek.

Katolik kilisesi soykırımın önüne geçilmesinden çok, doğum kontrolünün engellenmesiyle ilgileniyor, eşcinsel evlilik onlarda nükleer silahların yaygınlaşmasından daha büyük bir kaygı uyandırıyor.

Ahlak, dinin değil bilimin alanına girmeli, bunun bilimsel açıdan araştırılmasına ağırlık verilmesiyle, dinin göksel ilgi alanlarından tümden çıkartılabileceğini düşünüyorum.

Bu durumda dünya dinleri kendilerini astroloji, büyücülük gibi alanların olduğu bir çöplükte bulacaklardır.Sam Harris.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sam_Harris_(author)6 yorum:

Vladimir dedi ki...

Aklın yolu birdir derler ya. O da yalan, hepten yalan :)

Adsız dedi ki...

Aile, ilk öğrenilenler o kadar önemli ki. Daha kendimi keşfetmeden evvel, tüm iyilik, erdem ve güzelliklerin ancak dinden çıkabileceğini sanırdım. Sonra diktiğim putlar bir bir yıkılınca sarsıldım; karşıdan bakınca da çok tuhaf. Savaşlar, ayrılıklar nasıl çıkar? Cehaletle, dünyayı kendinden tanımlamaya başlayarak. Mahallede kardeşini, okulda komşunu, yabancı şehirde hemşehrini vs. tutarsın. Dünya tarihinde de savaş/zalimlik din takımcılığından (global planda en büyük takımcılık) olmuş. Şimdi yıkılan bir putum, etiğin dinden kaynaklanmadığını fark etmiş olmam. Tersine, ateist/agnostiklerin çok ahlaksız olması lazım olurdu ki; dünyada antisosyallere, hapislere baktığımızda tablo ortada. Artık ben değiştiğimden tanımladığım dünya da çok geniş,. Biraz ibne, biraz daha minimalist, nazik ve hoşgörülü. Bu arada tanrı bu nifağın kendisinden bizzat kaynaklanmasına bari müdahale etmez miydi? Sourth

derbay dedi ki...

Aslında ahlak kimsenin alanına giremez, hele hele dinin tekelindeymiş gibi asla davranılamaz. Ahlak konusunda aklıma tek bir şey geldi şimdi.. Geçenlerde Şelal Şengör'ün bir konuşması dolanmaya başladı, şöyle diyordu; "ahlakın kuralı tektir: kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma!"

Çok da net ve kestirme geldi bana.

Adsız dedi ki...

Sevgili Gay Kedi,

Sam Harris'i bilmiyordum, teşekkürler paylaşım için. Ahlak, erdemle bağlantılı bana kalırsa. Tanrı'nın gözleri aşktan önce cinsiyeti görmüyordur eminim, yoksa bana kimse tanrının ululuğundan söz etmemeli.

Sevgiyle.

Adsız dedi ki...

Bilim birseyleri bir yere izah ediyor, dedikleri aklima yatiyor ama beni mutlu etmiyor.

Toplumbilim ve ekonomi ise bilim bile degiller; sadece post-explanation yapiyorlar. Her zaman da dogru ve ahlakliyi uretmiyorlar.

Sayilan bilimlerin hic biri elle tutulabilir, gozle gorulebilir seyler degiller. Selcuk Universitesi sosyoloji bolumu de Tokyo universitesi Sosyoloji bolumu de Stanford Sosyoloji bolumu de, Roma La Sapienza Universitesi Sosyoloji bolumu de, toplum bilimi denen bulutun icinde gurultuye katkida bulunuyor. Ingiltere'nin kuzeyinde uyduruk Starchlyde Universitesi de bunlara katiliyor... Radikal gazetesi, bu sonuncusunun yaptigi bir calismayi alip sansasyonel bir sekilde duyuruyor. Biz inaniyoruz ve yavas yavas ahlaki yargilarimizi olustuyoruz. Ingiltere'de karisindan bezmis, fakultedeki odasinda bunalan, hafif kompleksli, doktora ogrencilerini bezdiren, ahlaki degerleri de cok saglam olmayan professor john hills ise Ingiliz research council dan uzun yillardir tanidgi arkadaslarinin da destekleriyle aldigi yeni 3 milyon sterlinlik proje fonunun bir kismini medya ve impact konularina harcadigi icin bize kadar ulasabiliyor... Bizim nasil davranmamiz nasil dusunmemiz gerekigini soyluyor.

Sansliyiz ki, Toplum Bilim dedigimiz sey bu universitelerin ortalama gurultusu.. Ortalama oldugu icin de varyanslari zamanla azaliyor, nispeten daha dogru'ya yakin birseyler uretiyor. Ama bu hep geriye donuk revizyonlarla oluyor. Artik 80'lerde soylenilen seylerin yanlis oldugunu biliyoruz. 2012 icin soylenilen seylerin dogru olup olmadigini zaman gosterecek. Bu esnada ben 2012 yilinda ahlaki kararlarimi alacagim. Cok esli mi olmaliyim esime sadik mi kalmaliyim? Bilimsel olarak tabiatima uygun mu davranmis olurum mesela...

Imza: Uzun zamandir toplum bilimi ile ugrasan ve gercek bir bilim insaniyla evli biri...

Adsız dedi ki...

ornek vermek istiyorum, sayin Gay kedi :

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1084367&CategoryID=81#


selamlar sevgiler..

Az onceki adsiz.