17 Ocak 2012Hem Kadın,

Hem Erkek !Habertürk gazetesinin pazar ekinde* Gülenay Börekçi'nin röportajı dikkatimi çekti. Dünyanın çeşitli üniversitelerinde tasavvuf üzerine dersler veren Cemalnur Sargut ile yapılan bu söyleşiden bir kaç alıntıya yer vermek istiyorum:

[... Hem kadın, her herkeğiz. Yin ve Yang gibi. Gece ve gündüz gibi. Tasavvufi idrakta dişilik makamı nefistir, erkeklik makamı ise akıl. Akıl yüzeyde kalırsa zararlıdır. Ego olarak kalırsa nefiste çok zararlıdır.

Akıl ve nefis birlikte tekamülü denemeliler. Bunu sadece cinsiyet olarak algılamayın. Dünyaca ünlü tasavvuf araştırmacısı Anne Marie Schimmel 'Ruhum Bir Kadındı' adlı kitabında. Peygamberimizin ruhunun kadın olduğunu belirtmişti.

Sevme duygusu en yüksek şekilde kadında tecelli eder. Allah ve insan sevgisi de en yüksek şekilde onda zuhur etmişti. İbn Arabi, 'Sen başkalarını maneviyatla besliyorsan ve onlar bunun sonucunda bir şey üretiyorsa, mesela bir fikir, sen dişisin' diyor.

Mevlana'da "Analık vasfı nedeniyle kadın malik değil, haliktir, mürşit olduğumuz için biz de anneyiz" diyor... ]

Aklıma bir kız arkadaşımın, İslam ve tasavvuf konusunda oldukça bilgili annesiyle, bir anım düştü, size daha önce 'anlatmıştım'.
* 15 Ocak Pazar (Kağıt Baskı).

1 yorum:

düşünceli dedi ki...

Felsefenin her halini seviyorum galiba :) .Cemalnur Sargut u bir kere tv de izledim anlattıkları ilgimi çekmişti. Arkadaşının annesinin yaklaşımı da çok ilginç geldi çok keyifli bir sohbet olmuş olmalı.