05 Aralık 2011

Köprü !


Son 50 yılda İncil değişmediği halde, neden Hristiyanlar eşcinsellere karşı eskisinden daha hoşgörülü? Sosyal bilimci Robert Putnam ve David Campbell 'Köprü Modeli'ni öne sürüyor:

[...Hoşgörü büyük ölçüde bir ‘insanları tanıma sorunu'. Örneğin eğer işiniz sizi gayler veya Müslümanlar ile tanışmanızı sağlıyorsa bu tutumunuzu daha olumlu kılabilir.

Ve bu geniş hoşgörü bazı kutsal kitapları göz ardı etmeyi veya yeniden yorumlamayı gerektiriyorsa, varsın öyle olsun; böylece kutsal kitapların anlamı sosyal ilişkiler tarafından şekillenmiş olur.
Yine yıllar önce, çok sayıda Amerikalı ülkenin her köşesinde gayleri tanıyor ve seviyordu -ancak sadece bu insanların gay olduklarının farkında değillerdi. Dolayısıyla gayler eşcinselliklerini ilan ettikleri zaman bu köprü zaten inşa edilmiş durumdaydı.

Ve heteroseksüel Amerikalılar köprünün mantığını izlemeye başladıkça -yani gay oldukları ortaya çıkan insanları kabul ettikçe, daha fazla gay eşcinselliklerini daha rahat bir şekilde açıkladı. Gay olduklarını açıkça ifade eden kişilerin sayısı arttıkça da daha fazla heteroseksüel gay arkadaşları olduğunun farkına vardı, vs. sonuç, üretken bir döngü.

10 insandan birinin eşcinsel olduğu Amerika'nın çeşitli eyaletlerindeki insanların büyük bir kısmı da kendisi Hristiyan olarak tanımlıyor ve onların kitabı da eşcinselliği lanetliyor ama gördüğünüz gibi sonuç ortada...]
New York Times- Robert Wright
& http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=20756526


5 yorum:

pistisvejanus dedi ki...

ödülün seni bekliyor bir uğrayıver şekerim

gaykedi dedi ki...

ne kazandım acaba :)

Zvzek dedi ki...

10 insandan biri abartilmis bir rakam gibi geldi.

Yaw kedicik sen bilirsin, beyoglunda
krolarin olmadigi duzgun bir Türkü cafe biliyo musun?

gaykedi dedi ki...

arkadaşlara sordum bilen varsa yazacaktır, şuradan takip edebilirsin. http://ff.im/OtR3J

Zvzek dedi ki...

pek dil atan cikmamis.sagol yine de :)