29 Aralık 2011


Arap Baharı !


Aylardır süren Arap halklarının haklı isyanı, şeriat kanunlarına göre az da olsa kazandıkları hakları kaybetmekten korkan, İslamcıların devrimlere gölge düşürdüğünü düşünen kadın ve eşcinseller arasında kısmen kaygıyla izlenmekte.(1)

Bu konuda okuduğum ilgimi çeken birkaç küçük alıntıya yer vermek istiyorum:

"Arap Baharı’nı sahipsiz çığlıklar olarak görüyorum. Yerli dinamikler ile patlamıştır fakat dünyada bunların sahibi yoktur. Sokaklara dökülen insanların yıkıcı enerjileri var ama kurucu enerjileri yok. Yıkıyorlar ama başkası gelip kuruyor. Süreci kontrol edemiyorlar."(2)

"Arap toplumlarında seni beni cebinden çıkaracak kadar çok entelektüel insan vardır. Bizim Türkçe bilmediğimiz yerde Arap toplumlarında nefis Arapça konuşan insan vardır.

Ama, Arap toplumu üretmez. Üretemeyen toplumlar örgütlenemezler. Böyle toplumlar 50 tane bahar yaşasalar, arkasından kızgın yaz sıcağı ve soğuk gelir. Evvela, toplumun üretmesi lazım. Bu olmadıkça, buralara bahar kolay gelmez."(3)

“Camideki imam 'eşcinsellik yanlıştır, yapmamalısınız' derdi, ama insanlar yine de yapardı. Hoş görülmezdi ama kimse bu yüzden cezalandırılmazdı bu coğrafyalarda o zamanlarda. Dolayısıyla, bunu kim geriletti ve çağdaş şeriat yasalarına kim ilham kaynağı oldu? Evet, bundan sömürgeciler sorumluydu.”(4)

(1) Dr. Khadija Arfaoui. http://www.hurriyet.com.tr/planet/19508989.asp
(2) İhsan Eliaçık. http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=10153
(3) Prof. İlber Ortaylı. http://www.aksam.com.tr/pacozlasma-var-ama-sokak-dili-kullanmazdim--67978h.html
(4) Samar Habib. http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=101611 yorum:

Erkek Adam dedi ki...

Kapital güçler bir asır önce yaptıklarını şimdi yine yapıyorlar. Afganistan'a demokrasi götürdüler, bombalar patladı. Irak'ı diktatöründen kurtardılar milyonlarca masum insan öldü. Sonra demokrasi rüzgarları esen Libya halkına şeriat istiyorlar diye liderlerini öldürttüler yine kanlar aktı. Ve hep kaybeden müslümanlar oldu. Bu ülkelerin yobazlıklara son verip kendi kurtuluş mücadelelerini vermeleri lazım. İslamı kendilerine rehber edinen bu toplumlar başka ulusların köleliğini yapmaya devam edeceklerdir.