16 Kasım 2011

Homofobi Türleri !Young-Bruehl, kitabı Anatomy of Prejudice’ta [Önyargının Anatomisi] yaptığı homofobi çözümlemesinde üç farklı homofobik karakter tipi belirler; saplantılı, histerik ve narsisistik.

Saplantılı: Young-Bruehl’e göre, saplantılı tutumun ayırt edici özelliği, homoseksüelliği kirli, yozlaşmış ve kadınlaştırıcı bir şey olarak görmektir. Mali güçle ve AIDS’le bağdaştırılır. İşte bu nedenle dünyanın gey erkeklerden temizlenmesi gerekmektedir.

Histerik: Histerik karakterlerin homoseksüellere ihtiyacı vardır ama “onlara yerlerini bildirirler”. Homoseksüeller, histeriklerin kendilerine yasakladıkları davranışları icra ettiklerinden onları cezalandırma yetkisini kendilerinde bulurlar. Dolaylı yoldan gey pornografisi seyredebilirler ama yaptıklarını “unutarak” kendi heteroseksüel dünyalarına dönerler.

Narsisistik: Aynı cinsiyetten olan kişilerin oluşturduğu ama ısrarlı bir vurguyla homoseksüel-olmayan grupların, örneğin erkek spor takımlarının, kulüplerin ve askeri birliklerin üyelerinde homoseksüellikle narsisistik bir ilişki baş gösterir.Cogito- Cinsel Yönelimler ve Queer Kuram.
Sayı: 65 / Bahar 2011 (65-66)

Hastamız Homofobi- Mary Lynne Ellis

3 yorum:

Adsız dedi ki...

bir önceki beargi sayısına bir şey eklemiştik. yazdığın durumun trajikomik yanlarını derlemişti bir arkadaş. bi göz at istersen.

pistisvejanus dedi ki...

süper yazı internette ilgimi çekti ufak bir araştırma yaptım ama kitabı bulamadım aceba nerden alabilirim bir fikrin varmı?

HOMOFOBİKSİZ ÖTEKİLEŞTİRMESİZ BİR DÜNYA DİLEĞİYLE

gaykedi dedi ki...

x-coach, sağol akşam evde bakacağım, şu an işteyim.

pistisvejanus- muhtemelen türkçe baskısı yok, ingilizcen varsa PDF olarak bulup okuyabilirsin sanırım.