03 Ağustos 2011


Tekerlek !


Eşcinseller için kullanılan, halka, tekerlek kelimelerinin kökenine Murat Bardakçı eski bir yazısında değinmiş:

"Antik Yunan kültüründe fahişelik kurumlaşmış bir meslektir, bu meslekte cinsiyetin farkı yahut önemi yoktur. En revaçta olan erkek fahişeler Giritli olanlardır ve çocukluk yıllarından itibaren özel bir eğitimden geçirilmişlerdir.

Eğitimin temeli, fizikseldir: İleride mesleklerini icra ederlerken yani ‘‘ghynekotos’’luk yaparlarken zorluk çekmelerinin önüne peşinen geçmek. Bunun için, bir taraflarına içi boş bir halka takılıp ‘‘alışmaları’’ sağlanır.

Böylelikle mesleğe sadece psikolojik değil, fiziki olarak da hazır hale getirilirler. Türkçe'ye de geçmiş olan ‘‘halka’’ yahut ‘‘tekerlek’’ kavramlarının temeli, işte eski Yunan'daki bu uygulamadır."** http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2000/06/11/213897.asp


2 yorum:

Adsız dedi ki...

Antik Yunan'da aşk sadece erkekler arasında oluyormuş Sayın Bardakçı'ya göre. Kuşkusuz eşcinsellik Antik Yunanistan'da günümüzde olduğu kadar büyük bir tabu değildi. Ama kendine tarihçi diyen bir adamın arkası tarihsel kanıtlarla desteklenmemiş teorileri de içine katarak, bu kadar abartıya kaçmaması gerekiyor bence.
Truva "heteroseksükel" bir aşk yüzünden kül olmadı mı? Zeus karısı Hera'yı niçin erkeklerle değil kadınlarla aldattı? Platon'un hangi diyalog'unda Sokrates'e karşı homoerotik duygular beslediğini okuyoruz?
Ayrıca, "yumuşak" ne demektir? Bardakçı bu yazıda hem eşcinselleri aşağılıyor, hemde tarihle ilgili yanlış bilgiler veriyor.

Bu Benim Yolum dedi ki...

Paylaşım için teşekkürler, ben gerçekten bilgilendim..

Sevgiler,

Bengi