28 Temmuz 2011

Zeytin !


Fazla tuzlu olmayan iyi bir zeytin bulmak neden bu kadar zor? Aynı marka ya da aynı şarküteriden alınmasına rağmen zeytinlerimizin tat ve tuz oranı çok değişken, çoğunlukla zehir gibi tuzlu, sele zeytini denilerek satılan şeylerin de çoğu çakma sele zeytini.

Yıllar önce sanırım bir THY müdürüne, uçak menülerinde neden yerli peynir olmadığını sorduklarında, yerli peynirde aynı kaliteyi sunmakta zorlandıklarını, aynı marka iki teneke peynirin bile tat, kalite, sertlik v.s farkı olduğunu üzülerek anlatmıştı.

Babam her kahvaltıda neredeyse bir küçük kase zeytin yiyen birisi, annem de onunla yarışıyor. Tuz 65-70 yaşlarında birisi için tam bir bomba ve bu zeytin konusu benim için bir muamma.7 yorum:

Adsız dedi ki...

çünkü yolunda işleyen bir kalite kontrol mekanizmamız ve düzene oturtulduğu sanılarak verilen ruhsatları denetleyecek olgun bir mekanizmamız yok.

mahmure dedi ki...

marmaranin guney kiyilarindan, akdenize kadar nerdeyse butun bati anadolu zeytinliklerle kapli, hatta guneydoguda bile var. ama begenmedigimiz yunanistani dahi yakalayamiyoruz zeytin uretiminde. biz zeytin isini kiviramiyoruz vesselam.

Günlüğü Tutan Delikanlı dedi ki...

Mümkünse elden al kedi. paketlenmiş ve bazen şarküterilerdeki zeytinler hızlı üretim için kostikle tatlandırılıyor. tadının bu kadar kötü olması buy yüzden. buralara yolun düşerse elden al. pazardan, şarküteriden, paketlenmiş değil. TG

seita dedi ki...

suya bassanız zeytini?

gaykedi dedi ki...

suya basmak işe yaramıyor, bir gece ılık suda beklettiğimiz halde çoğu zaman.

Vladimir dedi ki...

Aslında evde zeytin hazırlamak çok kolay. Ağaçlardan yeni toplanmış zeytini basit bir işlemden geçirerek zevke gçre hazırlamak mümkün. Ve uzun süre de muhafaza edilebiliyor.

İzDüŞümLeR dedi ki...

Ben de anneniz ve babnız kadar olmasada zeytinciyim.Şarköy tarafalrından köylülerin evde yaptıkları zeytinleri çok severim.Marketten almak yerine o taraflara yolum düştüğünde tadarak evin avlusunda dubaların içinde satışa sunulan o zeytileri pas geçmem .Tavsiye ederim.