04 Mayıs 2011


İmam Nikahı !


Twitter'da, Friendfeed'de "Müslüman dini nikah yapınca burası laik bir ülke iran olmak istemiyoruz diyen çağdaşlar İngiliz prensin dini nikahına alkış tutarken görüldü." diyerek laiklere çakmaya çalışanlar coştular, yalnız bilmedikleri önemli bir fark var, bizde imamlar resmi nikah kıyamıyorlar.

Kardeşimin imam nikahında ailece gülmekten ölüyorduk. İmam 'bu kadına ne kadar değer biçiyorsun' diye sordu, erkek kardeşim afallayınca, 5 mecidiye altını falan normaldir gibi bir şey geveledi, bunu bir kağıda yazdı, Kuran içinde saklayın dedi. Kimimiz gülmekten diğer odaya kaçtık.6 yorum:

Vladimir dedi ki...

Geri kalmılığımızın en büyük nedeni bağnazlığın hayatın her yanına kök salıp kemikleşmiş olması. Bu geri kafalılık sökülüp atılamadıkça kadınların görünürde baş tacı ama derinlerde değersiz bir köle olmasının önne geçilemeyecek. Bir grup insan bu geriliği benimsemediği için de hayatları giderek daha zorlaşacak. İşte görüyoruz yaşadıklarımız ortada.

Adsız dedi ki...

Kadına biçilen değer değildir o. Mehir ya da mihir olarak adlandırılır. Ve boşandıktan sonra kadına verilecek nafakayı temsil eder. İki türlü ödeme şartı bulunur, o da nikah sırasında söylenir. Biri evlilik döneminde yavaş yavaş ödeme diğeri ise boşandıktan sonra ödemedir. Güldüğünüz şey, kadını koruma için yapılan bir eylemdir.

gaykedi dedi ki...

bazı islam alimleri ve diyanet, önemli olanın akit olduğunu, resmi nikah varsa, imam nikahına gerek olmadığını söylüyor.

kloroform dedi ki...

kedi@ ama cevabı alınca başka bir yöne çekme şimdi.. O imamın ne kastedtiğini anlamadan kötüledin. Ancak bir pagan ayini olsaydı belki o zaman faltaşı olmuş gözlerle ve elindeki fotoğraf makinesiyle o anı ölümsüzleştirir çocuklarına(!) da anlatırdın... Ne diyom kime diyom bilmemki.

gaykedi dedi ki...

Sadece dua etseydi sorun yoktu. Bu 'ilkel hukuk' senin için komik olmayabilir ama bize gerçekten komik geldi. Günümüzde hukuk başlı başına bir bilim dalı çünkü.

Adsız dedi ki...

müslümandan farkınız nedir?