18 Mart 2011

Gogol !Kitaplarımı karıştırıken arasından çıktı, bir dergi ya da gazeteden kesmiş omalıyım, detaylarını not almamışım. Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852) hakkında bir şeyler;


"Otuzuna yaklaşan Gogol'un hayatına hiç kadın girmemişti. Çiftlik Geceleri'nde bir köylüyü 'Yeterince pislik yokmuş gibi bir de kadınları yarattın' sözleriyle Tanrı'ya sitem ettiren yazar, Bir Delinin Hatıra Defteri'nde kadını kurnaz ve şeytana tapan bir mahluk olarak anlatıyordu.

Oysa kendisini özgürleştirip yaratıcılığını törpüleyen seyahatlerinden birinde tanıştığı Prenses Volkonskiy'in hasta oğlu Yosip'e karşı bambaşka duygular besliyordu. Yosip bir koltukta okurken, Gogol usanmadan saatlerce onu seyrediyordu. 'Seni seyrediyorum sevgilim benim. Taze çiçeğim...' diye yazıyordu günlüğüne. Yosip'in ölümüyle çok sarsılacaktı.

Eğer sinirliyse öfkesini yatıştırmak için saatlerce örgü örüyordu. Bir keresinde başında bir takke, tepeden tırnağa mor bir şala sarılmış halde ilham gelmesini beklediğine şahit olmuşlardı."Hiç yorum yok: