11 Ocak 2011


Çok Eşlilik !


"Temelde tek eşlilik hayvan türünde de pek olmayan bir şey. Ama insan, evrimleşmesi sürecinde türüne ait özellikleri değiştirebilen, o çağın gerçeklerine ve gereksinimlerine uyarlayabilen, kendi dürtülerini dizginleyebilen bir varlık olarak gelişmek zorunda. Kaç tane şeyi doğamıza göre yapıyoruz ki zaten? İş cinselliğe gelince 'doğamızda yok' diyoruz ama iş başka şeylere gelince doğamızı değiştirebiliyoruz, hatta doğayı değiştiriyoruz.

İnsan aslında doğaya bile büyük oranda hükmetmeye çalışan bir varlıkken 'Benim doğamda yok' demeyi uygun bulmuyorum. İlk insan aç olduğu zaman yiyecek çalmak zorundaydı. Ama medenileştikçe bazı şeyleri o çağın gereksinimlerine göre değiştirdi.

Tek eşli uzun süre birlikteliği başaran bazı insanlar varsa diğerleri neden beceremesin? Birimiz yapıyorsak hepimiz yapabiliriz. Bu öğrenilen bir şey."

Prof. Dr. Mehmet Sungur'a ait bu sözlere ekleyebileceklerim, 'Neden tek eşli olmalıyız, bunun artısı ne bize ve insanlığa?' diye sorup, bazı dinlerin çok eşliliğe izin vermesini yadırgamadığımı, sadece bu hakkı kadına da vermemesini bir haksızlık olarak gördüğümü söyleyeyim.6 yorum:

Adsız dedi ki...

ilk defa ben de size canı gönülden aferin işte dediğimi söyleyeyim dedim.Üstelik bu tek eşliliği bu şekil savunmayı daha bacak kadarken yapıyorduk biz.Çok şükür erkeklerden de destek görünce daha da bir neşeleniyorum.iyilerle karşılaşın diyorum her zaman.Proflar söyleyecek ardından diğerleri de yaşamlarına katacak belki.Torunlarımız görsün.

sake dedi ki...

bildiğimiz anlamıyla tek eşlilik mülkiyetin ortaya çıkmasıyla mirasın aktarılması amacıyla norm haline gelmiş bişi.

sevgi, bağlılık, aşk gibi şeylerle özdeşleştirilmesi ise kendilerini ve bizi kandırmaktan ötesi değil.

Utku Cem dedi ki...

'Modern İnsan'a ermek için 'doğayı, doğalı' değiştirerek icat ettiğimiz kalıplara(din, toplumsal normlar vs.) artık sığmıyoruz.

'Birinin' ya da bir grubun yaptıkları, 'erdiğimiz' noktada, diğerleri için(konu dahilinde) bir anlam ifade etmiyor, etmemeli.

(Eskinin sancısı, 20'lik diş gibi:)

Adsız dedi ki...

E tabii, roma hukukunda bile kadinin esi oldukten sonra yas tutma yani baska bir erkekle evlenmeme suresi 10 ay... Eger baba oldugunde kadin hamile degilse cocugun kimden oldugu +1 ayla tasdiklenmis oluyo...

kristal dedi ki...

kadın olsun erkek olsun sevgi varsa kıskançlık vardır ve bu tek eşliliğe sebeb olur..belki bu doğamızda olduğu için.kimse sevdiğini ikinci bir kişiyle paylaşmak istemez(isteyen varsa onun bileceği bir şey)..ben asla istemem mesela:)

A. dedi ki...

cokesliligin erkegin dogasinda oldugu soylenir. buna katiliyorum. irade gucuyle ve sevgiyle tek bir kadinla olan erkeklere de saygi duyuyorum. merak ettigim cok eslilik biz kadinlarin da dogasinda var mi? yoksa toplumun yedirdigi pek cok sey gibi sadik, tek esli, ailesi icin sacini supurge eden kadin modelini mi benimsedik ya da sergiledik once yil? kadin dogasini da erkekler anlatiyor ne ilginctir ki, onlarin hayallerinin bir parcasi mi olduk?