28 Aralık 2010

Uzaylı !Gündüz Vassaf'ın eski bir yazısında "Tarihe bakın. Devletler, dinler, diller gelip geçici."(1) yazması ve geçen gün "Uzayda başka canlılarla temas kurulunca bir çırpıda dünya çapında yeni bir din türeyebilir." demesi(2) hayal gücümü çalıştırdı:

Dünyaya uzaylı ziyaretçiler gelse, çeşitli ülkelerde temsilcilik açsalar ve insanoğluna; kanserin, çeşitli ölümcül hastalıkların tedavi yollarını öğretseler. Savaşların önlenmesi, çevre kirlenmesi, gelir dağılımının adil olması konusunda işe yarar yardımları olsa.

Kendi dini inançları mesela agnostisizmi(3) ya da deizmi(4) kibarca empoze etseler, dinler piyasasının karışacağını, dinlerin büyük yarılmalar yaşayacağını, Müslüman, Yahudi, Hristiyan, Hindu, Budist her dinden yüz milyonlarca insanın bunu benimseyeceğini düşündüm.(1) http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?a
(2) http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?a

(3) Agnostisizm, Tanrının varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini öngören felsefe akımı.
(4) Deizm, tüm dinleri reddeden ancak tanrının varlığına inanan inanç şekli.


4 yorum:

Adsız dedi ki...

hayal olurdu...ama çok güzel bir hayal :)

Adsız dedi ki...

Belki de bu anlattıkların yüzyıllar önce dünyamızda yaşandı..
Eğer okumadıysan, Erich Von Daniken'ın "Tanrıların arabaları" kitabını ve devamındaki seriyi okumanı şiddetle tavsiye ederim..

kristal dedi ki...

herkes kendinin doğru olduğunu savunur..ama gerçeğe kim yakın?

dodi dedi ki...

Müslümanlığa göre din sadece dünyaya değil bütün kainata/evrenlere gönderilen son din olduğundan, bence paralel evrenlerde yaşayan diğer varlıklar da muhtemelen bu dini işitmişlerdir diye düşünüyorum.. İlla Deist ya da agnostik olmalarını beklemeyelim sınırlandırmayalım kendimizi :))