03 Aralık 2010

Galileo !


"Bana göre, doğaya ilişkin kanılarımızın doğruluğunu göstermek için kutsal kitaptaki ayetleri zorlayıcı bir biçimde kullanmak akla uygun bir yöntem değildir.

Çünkü duyularımızın bize sunduğu kanıtlar veya başka kanıtlamaların sonradan tersi çıkabilir.

İnsanın anlama gücüne kim sınır koyabilir? Dünyada bilinebilecek her şeyin halen bilinmekte olduğuna bizi kim inandırabilir?"


Galileo Galilei (1564– 1642) Dünya, güneşin etrafında dönüyor dediği için Engizisyon'ca müebbet hapse mahkûm edilen, cezasını kendi evinde göz hapsinde çekerek ölen, bilim tarihinin en önemli isimlerinden İtalyan fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozof. Asırlar öncesinden bize dedikleri, evrime karşı çıkan dangalaklara kapak olsun.4 yorum:

Hazel dedi ki...

olsun, gerçekten de olsun.

İnsanın anlama gücüne kim sınır koyabilir? Dünyada bilinebilecek her şeyin halen bilinmekte olduğuna bizi kim inandırabilir?"

bu çokça düşündüğüm bi şey.
Çok egoist bir ırkız.bilmediğimizi dışlama özelliğimizden de bir çok şeyi kaybediyoruz.


Çok güzel bir paylaşım yaptın.Teşekkürler... :)

kristal dedi ki...

bizi insan yapan en önemli faktör düşünmektir zaten(düşünmek ve sorgulamak)..kur'an da yaratıcı,bir çok ayetlerinde düşünmemizi salık verdiği halde müslümanım! diyen kalıplar en çok bunu yapmıyorlar..peygamber efendimizin(sav),haz ali efendimize;ey ali,insanlar nafile ibadetleriyle Allah'a yakın olmaya çalışırken sen ilim ile yakin elde et..buyurmuştur ve diğer bir hadiste de;Allah ilk olarak aklı yarattı ve kibrit-i ahmer gibi çok az kıldı..buyurdu.ve son :) bir hadis-i şerifte de:bir saatlik tefekkür,70 yıllık nafile ibadetten üstündür..buyurmakla düşünmenin ne kadar muazzam olduğunu hatırlatıyor bizlere...düşünüyorum,o halde varım :)

pisikopati dedi ki...

350 senede bu düşüncenin üstüne bişey koyamamış olmak ve daha da kötüsü 350 sene önce varılmış noktanın bile gerisine gitmiş olmak..

Adsız dedi ki...

'' Her şeyi bilme şeklindeki bu kendini beğenmiş küstahlığın temeli hiçbir zaman hiçbir şeyi anlamamış olmaktan başka bir şey değildir. Bir kerecik de olsa, tek bir şeyi tam olarak anlama deneyimi olan ve bilginin nasıl elde edildiğini gerçekten duyumsamış olan bir kimse, kendisinin hiç anlamadığı, sonsuz sayıda başka hakikatlerin de var olduğunu farkeder.'' GALİLEO
En Büyük İki Dünya Sistemi