22 Kasım 2010

Sosyal Engelli !


Engelli, özürlü kelimesini hepimiz biliriz ama sosyal engelli gelimesini ilk defa duydum, Prof. Coşkun Özdemir'in yazısıyla devam edelim;

"Danimarka'da 40 yıl kadar önce rehabilitasyon eğitimi alırken bizi güzel bir binaya götürdüler. İçeri girdiğimizde 30 kadar sevimli çocuğun yardımcılar eşliğinde kahvaltı ettiklerini gördük. Ortada engelli falan yoktu.

Bizim şaşkınlığımızı görerek hemen açıkladılar; burası evlenmemiş annelerin barındığı bir yerdi. Anneler işe gitmişlerdi. Çocuklar bakım altında idiler. Engellilerle ilgilenen rehabilitasyon merkezleri bu anneleri korumaya alıyor, onlara iş buluyor ve çocuklarına sahip çıkıyordu.

Bu genç kızlar evlenmeden anne oldukları için aileleri ve toplumla bir sürtüşme içine giriyor ve toplumda zor durumda kalıyorlardı. Onlar, sosyal engelli idiler ve diğer engelliler gibi korunmayı hakediyorlardı."7 yorum:

athırsızı dedi ki...

onlar en azından sosyal engellı. bırde vicdan engelliler var

outlaw dedi ki...

danimarka gibi ülkelerde artik evlenmeden cocuk sahibi olmak tamamen normal; bildigim kadariyla avrupa birligi'nde bugün dogan cocuklarin dörtte biri evlilik disi (tabii bu hepsinin babasiz büyüdügü anlamina gelmiyor) ve bu durumu kabullenemeyenler arti "sosyal engelli" durumunda...

Adsız dedi ki...

Bizdekiler mezara ellerinkiler merkeze...

kristal dedi ki...

prof, tam isabet etmiş..bu arada,bu yazınla sanki biz eşcinsellere de dokunmuş gibi oldu dolaylı yönden..ya da ben alınganlık modunda mıyım?

Efsa dedi ki...

Gay kedi bu yazıyı paylaşabilir miyim linkini vererek?

gaykedi dedi ki...

tabiki efsa.

Deidara Bin Diablo dedi ki...

İnsana verilen değerin karşılığı paha biçilmez ama yinede Danimarka'nın dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olmasına şaşırmamalı.