24 Kasım 2010

Diller !


Diller ile ilgili okuduğum bilimsel bir makale aklıma ülkemizde yaşanan Kürtçe tartışmalarını getirdi;

"İnsanlık tarihi boyunca güçlü toplumların dilleri yayılırken, küçük kültürlerin dilleri yok olur. Bunun nedenleri resmi dil politikaları veya sömürgecilerin konuştuğu dilleri konuşmanın getirdiği avantajların çekiciliğidir.

Kültürel antropolog Wade Davis* bir dilin ölümü ile doğal zenginliklerin yok olmasını aynı kefeye koyuyor. Davis'e göre diller yalnızca sözcüklerin vücut bulduğu bir yapı değildir, kendine özgü düşünme ve algılama yolları oluşturan bir iletişim sistemidir.

Dillerin ölümü, ortak insan düşüncesini oluşturan parçaların teker teker kaybolması ve sonunda tek bir insan tipinin ortaya çıkışına zemin hazırlıyor.
Örneğin Avustralya'da bir yerli topluluğunun konuştuğu Bininj Gun-wok dilinde, konuşan, dinleyen ve üçüncü kişi tek bir sözcüğün içine sığdırılır.

Bu dilde 'al-do-ingu', 'benim annem ve senin kızın ve sen, benim anne tarafımdan büyük annem olan kadın' anlamına gelir. Bu dili konuşanlar ancak 20 yaşına geldiklerinde anadillerini doğru bir şekilde kullanmayı öğrenebilirler." #

Yani Kürtçeye sahip çıkmak ve yaşatmak bizim bir insanlık görevimiz, tabi eğer insan isek.

Ekleme- İngilizce gibi daha güçlü diller karşısında Türkçeye sahip çıkmayı da unutmayalım aman.* 'A Journey Through the Realm of Vanishing Cultures' kitabından.
# New Scientist 29 mayıs 2010,
CBT 1214, Reyhan Oksay


4 yorum:

Ozan Kayra dedi ki...

güzel bir yazı olmuş kedi. aklına sağlık..

kristal dedi ki...

çağdaşlık çığırtkanlıklarıyla tüm dünyayı tek bir dil(ingilizce),düşünce(sekülerizm),kalıp(koyun sürüsü) vs. halinde kılıp tek yönetim idare isteği mi var diye düşünmeden edemiyorum..gerçekten ne kadar çokluk o kadar zenginlik ve güzellik vardır.belki de kendi ilahlğını isteyen birinin tüm düşük zekaları kendi potansiyelinde eritme çabasıdır bunca kaos..??

Adsız dedi ki...

kürtçe dil değil şivedir.toplama bir dil olmaz çünkü

gaykedi dedi ki...

kürtçe hangi dilin şivesi merak ettim, farçanın mı, türkçenin mi?