10 Ekim 2010


Yalnızlık !


Analitik psikolojinin kurucusu sayılan, derinlik psikolojisinin öncülerinden İsviçreli psikiyatr Carl Gustav Jung'a (1875-1961) göre;

"Yalnızlık çevrede insan olmaması değil, kişinin önemsediği şeyleri başkalarına ulaştıramaması ya da başkalarının olanaksız bulduğu bazı görüşlere sahip olduğunda hissedilen bir duygudur."


Yalnızlık duygusu ile ilgili 'şu ilginç bilgileri' de daha önce burada paylaşmıştım.


4 yorum:

Hich dedi ki...

bugün sizlerin ne demek istediğini biraz daha anladım... yolunuz uzun ve evet belki yalnız, ama havadaki kokuyu alıyorum, sayenizde insanlık o olanaksız görüşleri anlamaya başlayacak.. Ve tabi açılan algıları başka olanaksızlıkları da görmelerini sağlayacaktır. bi yazı yazdım, bak istersen... http://hich-antispace.blogspot.com/2010/10/straight-ahead.html

kristal dedi ki...

yalnızlık;kendini diğerlerinden farklı algılamaktır..

mahmure dedi ki...

yalnizligin bir de bilinçli bir seçim olduğu durumlar vardir, tek başina palamarlari çözüp yelkenleri issiz enginlere açtiğin zamanlarda olduğu gibi.

gaykedi dedi ki...

aynı konuyla ilgili daha önce girdiğim yazıdan;

"İki tür yalnızlık vardır. İlki, sizin herkesi ittiğiniz, kendine aç bir yalnızlıksa, ikincisi, kimsenin sizi istemediği, size hilkat garibesi gibi baktığı, insana aç yalnızlıktır..."