27 Ekim 2010


Kaygı !


"Yetmişli yıllarda, üniversitelerin son sınıflarına gelenler, umut doluydular. Zaman o atmosferi silip süpüreli çok oldu.

Şimdi üniversitelerin son sınıflarına gelenlerin çoğunluğu, sanki önünde dibi görünmeyen bir uçurum açılmışçasına kaygılar içersinde."

Ülkemizin en nitelikli çevirmenlerinden Ahmet Cemal'e ait bu sözler, sanırım bu kaygıda sadece ülkemizin değil, dünyanın da çaresizliği ve umutsuzluğu etkili.Foto- Black & White Self-Portrait By Fred Cray.

5 yorum:

outlaw dedi ki...

70'li yılların sonlarında insanlar birlikte bir şeyler yapabileceklerinin umudunu taşıyordu, bugünse tek başlarına bir şey yapamayacaklarının bilincinde, haklı bir umutsuzluk içindeler. umut ve umutsuzluktan da öte, bu ruh hallerini yaratan tek başınalık ve birlikteliğin üstünde durmak gerektiğini düşünüyorum.

lale dedi ki...

Maalesef umutsuzluk tüm dünyaya yayılmış durumda, ara ara anketler yapıp bu umutsuzluğun % kaç olduğunu bildiriyorlar. Çözümün yüzdeleriyse sıfır. Kapitalizmin sonucu diye düşünüyorum.Üretmeden tüketmeyi öğretterek çözümsüz umutsuzluklara boğdular.

kristal dedi ki...

herşeyde mükemmeliyet çıtası yükselmekte ve bunda da sınırları zorlama durumu var..Allah kolaylık versin hepimize..ama gerçekten tüm herşeyin üstesinden sadece uyum içinde beraber olunduğunda gelebiliriz...güçlü olan zayıfı ezmeye kalktığı müddetçe kaos bitmez..

Vladimir dedi ki...

Şu ülkede ne ile ilgili kimin umudu kaldı ki. Fırsatçılarıni her devrin adamı olup kçşeleri tutanların cebine para indirme umudu varsa vardır.

Adsız dedi ki...

Güzel bir kaygı tanımı koymak istiyorum buraya:
Kaygı ;
Kişinin "kendi"sini özgürlük olarak kavraması; insanın geçmişi ve geleceği arasındayken, kendisini , kendisiyle hiçlik arasında bir kayma olarak yakalaması, anlaması, bu yüzden de kendisini sürekli olarak seçme zorunluluğu içinde bulması, bu seçiş anını anlamlı kılacak değerlerin geçerliliğini garantileyecek hiçbir şey olmaması.

İnsanın özgürlüğü karşısında bir baş dönmesi, göz kamaşması.

"Rollo May- Yaratma Cesareti adlı kitabın dipnotlarından."