23 Ekim 2010

Dertlenelim !


Dünya yağmalanıyor, nasıl önlemeli? Bilim ve tekniğin uygulanışında büyük sapmalar var; onları gidermenin yolu nedir?

İnsanlar hızla çoğalıyor; kentler, hastalıklı bir büyüyüş içinde; kapitalizm, küreselleşmeyi de arkasına alarak yeni bir fetih çağına girmiştir; eşitsizlikler diz boyu ve dünya çapındadır; demokrasi fikir olarak zafer kazanmıştır ama “piyasanın diktatörlüğü” kurulmuştur; hoşgörüsüzlüğün kaynakları, en başta da ırkçılık ve köktendincilik ayakta. Liberalizm şarkılarıyla çözülecek sorunlar mıdır bunlar?

Medya fikirleri saptırıyor, kadın sorunu çözülmüş değil, Kuzey-Güney zıtlığı devam ediyor, barış bugün de “savaş ağaları”nın insafına kalmış halde. Bu ortamda demokrasiyi derinleştirmek nasıl mümkün olacak? Bütün insafsız koşullara karşın “daha insanca bir dünya” kurmak mümkün deniyor; yeter ki dünyayı değiştirelim. Ama nasıl, hangi yönde, kimlerin aracılığıyla?


Server Tanilli4 yorum:

kristal dedi ki...

Şems-i Tebrizi hazretlerinin 40 kuralından bu kuralı buraya koymayı uygun gördüm kendi yorumum yerine..:27. kural : Şu dünya bir dağ gibidir, ona nasıl seslenirsen o da sana öyle aksettirir. Ağzından hayırlı bir laf çıkarsa, hayırlı laf yankılanır, şer çıkarsa sana gerisin geri şer yankılanır.
Öyleyse kim ki senin hakkında kötü konuşur, sen o insan hakkında kırk gün kırk gece güzel sözler et. Kırk günün sonunda göreceksin herşey değişmiş olacak. Senin gönlün değişirse dünya değişir.

http://www.dindersiforum.com/thread-1671-post-17681.html

lale dedi ki...

Gazetede çıktığından beri seni takip ediyorum. Yani yeni okuyucunum.Birazda meraktı galiba benimkisi ama hiç pişman değilim merakımdan.Sıkı bir takipçin oldum senin. Harikasın zevkle ve ilgiyle takipçinip.
Lale

zihni dedi ki...

"Değişimin Diyalektiği ve Devrim "
ile
değişecek ama, aktörleri hiç bir zaman tebrizi hazretleri ve uzantılarıyla olmayacak.
Çünük bütün "hazretler" birbirine benzerler. liberalleri ve silah tüççarlarını övmemizi isterler. Zaten kötüleri yaşatan ve ayakta tutan de o anlamsız övgüler ve bilinçsiz destekler değil mi!

kristal dedi ki...

evet..kötüleri besleyen bizim karanlıklarımız..