02 Ekim 2010

Çağlayangil !


Dışişleri ve çalışma bakanlığı, senato başkanlığı, Cumhurbaşkanı vekilliği gibi görevlerde bulunmuş Türk siyasetinin bir dönem en önemli isimlerinden İhsan Sabri Çağlayangil (1908-1993) söylemiş bunları;

"İki büyük siyaset Cumhuriyet’te zaman zaman hakim olmuş ve çarpışmıştır. Birincisi, Kürtlere şiddet yoluyla, baskı yoluyla hakim olmak. İkincisi kültür yoluyla hakim olmak. Kültür yoluyla hakim olmak siyasetinin müdafii Avni Doğan gibi dördüncü umum müfettişliği yapmış, o havalide uzun müddet valilik ve müfettişi umumilik yapmış, Kürtleri tanımış kimselerdi.

Fakat Türk siyasetine Fevzi Çakmak’ın mutaassıp görüşü hakimdi. Fevzi Çakmak Doğu’ya yol yapmanın, Doğu’da mektep açmanın, Kürtleri elit hale getirmenin, oraya medeniyet sokmanın aleyhindeydi. ‘Bunlar uyanırlarsa istiklal fikrine kapılırlar ve vatanımız bölünür’ diyordu."2 yorum:

kristal dedi ki...

kürt diye ayırmak birinci hata..onları düşkün ve sefil bırakmak da ikinci.çifte standart yapmanın kimseye hakkı yoktur.onlar gözlerini bu topraklarda açtı ve bizimle birlikte kardeş olarak bölünmeden yaşamaları gerekiyor.şimdiki istiklal çığırtkanlıklarının birinci sebebi;çifte standarttır ve ikincisi de ;dış mihraklarca(yahudiler-israil) kışkırtılmasıdır.ama onlar buna devam edip de istiklalllerini kazanırlarsa(!),rahata erdik derken evdeki bulgurdan olma deyimiyle ırak gibi zelil perişan olucaklar.çünki yahudilerin ezeli bir ülküleri vardır;kutsal toprakları ele geçirip dünyaya hakim olmak ve tüm dünyada kendi hükümranlıklarını sürdürmek.onlara göre;yahudiler insanlar içinde seçilmişlerdir ve diğerleri de ancak onların köleleri olabilir zihniyeti hakimdir.şu an bile hemen hemen her olumsuz olaylarda onların parmağı var mutalaka...vallahu alem..

Adsız dedi ki...

Bir de şimdi üçüncü bi siyaset var.iktidar ne derse tersini yapmak.
amaç çözüm değil..