29 Eylül 2010


Yoksul !


Ülkemizin yetiştirdiği önemli iktisatçılardan Oktay Yenal'ın bir makalesinde, geçen aylarda aramızdan ayrılan İngiliz tarih profesörü Tony Judt'den yaptığı alıntı dikkatimi çekti;

"Bugün bize 'doğal' gelen birçok şey, insanın yaradılışından gelmiyor -servet biriktirme arzusu, özelleştirme ve özel sektör merakı, varlıklılarla yoksullar arasında açılan uçurum gibi. Bir de bunu haklı gösteren söylemler var: piyasalara hayranlık, kamu sektöründen nefret, sonu gelmeyen bir büyüme arzusu. Böyle yaşamaya devam edemeyiz.

Sosyal demokrasi ideal bir gelecek bahşetmiyor; hatta ideal bir geçmişe de işaret etmiyor. Fakat ne var ki bu günkü olasılıklar arasında, yine de en iyisi."

Daha sonra Yenal kendisi bir ekleme yapıyor; "Kültür ve uygarlık ithal etmek teknoloji ithal etmek kadar kolay olmuyor. Sadece kalifiye iş gücüne değil aydın liderlere de ihtiyaç var. Bu da üniversite sorunu."


Resim- Jonas Burgert

2 yorum:

kristal dedi ki...

kendine ve başkasına zarar vermeyen atı olarak da fayda sağlayan herşey güzeldir...şimdi ki kanun ve kurallarda sürekli birileri hep mağdur ....

mahmure dedi ki...

acaba mevcut seçenekler içinde en iyisi gibi görünen sosyal demokrasimiz biz eşcinsellere neler vaat ediyor? masallah aslan sosyal demokrat çok. ama yazik ki siyasetin sağiyla solunun birbirine en çok yaklaştiği ve "yok aslinda birbirimizden farkimiz" dedirttiği nokta bence bu. gel de sen aydin ara!