19 Ağustos 2010

Hukuk !


Anayasa paketine şu gözle bakalım: Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlamak amacıyla bir düzenlemeye girişmek doğru bir iştir. Ama bin türlü mügalata ile bakanı ve müsteşarını yargının içerisine sokuşturmak bu doğru işin "yanlış" yapılmasıdır.

Demokrasiyi olgunlaştırmak, demokrasi hukukunu geliştirmek için düzenlemelere girişmek doğru bir iştir. Ama siyasal partilerin kapatılma korkularını parlamentoda birbirlerine karşı şantaj malzemesi durumuna getirecek düzenlemelere girişmek ve umulan çoğunluk diktasının kapısını aralamak bu işi yanlış yapmaktır.


Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Prof. Hayrettin Ökçesiz5 yorum:

gasilhane dedi ki...

Ben sadece iktidarın artık olması gerektiği gibi seçilmişte toplandığını düşünüyorum. Evet ben seçmedim. Ama durum budur kardeş.

Adsız dedi ki...

Konuyla ilgisi yok ama dincilerden nefret ediyorum. Şu toplumda ne kadar homofobik varsa hepsi islam ve dinciler yüzünden. Dini bir sitede bir sayfa boyunca eşcinselleri kötüleyen yazı yazmışlar bir de AIDS eşcinsellere uygun bir ceza olmuştur diyor akşam akşam sinirim tepeme çıktı :@. Kime göre, neye göre yargılıyorsunuz, hangi hakla bizim hayatımıza karışabilirsiniz ?

gasilhane dedi ki...

İnsanları gay veya değil diye sınıflandırmak gibi dindar dinci veya agnostik diye sınıflandırmak da meseleye zarar veriyor bence. Yani o durum aileden, yetiştirilmeden geliyor, islam olmasa da eşcinsellerin kendi ailesi bile sıklıkla baskı yapıyor, aşağılıyor. Yani demem o ki, aile, toplum,yetiştirilme, kültürel yapı.. Bunların ışığında islam sadece bir sayfa metin gibi kalıyor.

kristal dedi ki...

bu ülkede herkes yargı ve ceza konusunda eşit.sahip olunan hiçbir rol(statü) bu kuralı bozamaz,bozmamalı da.yeri geldiğinde cumhurbaşkanı da yargılanmalı ve ceza gerekiyorsa diğerlerinden farklı bir ceza da öngörülemez.demokrasi ve adalet bunu gerektirir.ama kanunlar,yargı ve ceza sadece diş geçirilebilenlere uygulanırsa(t şıkkı:türkiye) kaosun kaçınılmazlığı kesindir...

Bujji dedi ki...

Ne zaman adam oluruz? Birbirimizi dinlemeye çalıştığımız, sırf muhalif olmak için muhafelet yapmayı bıraktığımız zaman :)