15 Temmuz 2010

Dönek !


Yalçın Küçük'ün "Kapitalizmi seçen eski solcuların, duygularını yitirmiş aşırı 'akıllılar' olduklarına inanıyorum. Yapmayacakları yoktur." dediğini görünce aklıma düşüverdi:

Psikolojide bunun bir adı olmalı ama mesela dininden dönerek başka bir dini seçen insanların, yeni seçtiği dinin aşırılarından olmasının çok rastlanılan bir şey olduğu, hatta son bir kaç yüzyılda Müslümanlaşıp Türkleşen Karadeniz ahalisinin Türklük ve Müslümanlığı oldukça nevrotik yaşadığı ile ilgili bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum.

Ayrıca basınımızın köşe başlarını tutan pek çok eski solcunun, neredeyse sol-fobik halde davranmasını da buna ekleyebiliriz sanırım.
5 yorum:

outlaw dedi ki...

sigarayi birakanlar arasinda da militan sigara karsitligi sik görülüyor mesela.

yalcin kücük hakkinda "yalcin kücüktür, ama mide bulandirir"in üstüne söz söylemek güc, ama solcuyla da dönekle de kastettigi insanlar benim kastedeceklerimden kesin farkli da olsa, sözlerinin haklilik payi var. zira toplumun yerlesik ahlak kurallarinin bir bölümünü kendi adina eleyen bir insan solcuyken yerine baska ahlak kurallari koydugundan sorun olmuyor. ama ondan da vazgectiginde cikar kovalarken insani dizginleyecek hicbir sey kalmiyor...

kristal dedi ki...

eski yanlışlara düşmenin,ateşe düşmek gibi olması gibidir..bence normal ama tabii ki herşey denge ile güzel...

LocuS dedi ki...

Travma ve sonrasını araştır kedi

sidik yarıştıran kaplumbağa dedi ki...

"mesela dininden dönerek başka bir dini seçen insanların, yeni seçtiği dinin aşırılarından olması"

cümlesini okur okumaz karadenizlilerin müslümanlığı ve türkçülüğü aklıma gelmiştiki o anda altına yazdıklarını okudum. Aynen öyle kedi. :))

zoitsa dedi ki...

başka bir toplumda böyle bir özellik var mıdır diye düşünmekten kendimi alamadım kedi