23 Haziran 2010
A Jihad
for

Love !Pazar akşamı sevgilimle gözlerimiz dolarak izlediğimiz Müslüman ülkelerde eşcinsellerin çileli yaşamları üzerine ödüllü bir belgesel A Jihad for Love(1).

Mevlana ve Şems'in aşkı gibi, onaltıncı yüzyılda yaşamış Sufi mistik Şah Hüseyin'de Madho Lal adında bir Hintli adama aşık oluyor(2).

Sufizm bu konularda oldukça hoşgörülü, daha önce dindar eşcinseller arkadaşlarımız hakkında kendimce gözlemlerimi yazdığım bkz. 'bir yazıda' bahsettiğim gibi 'İnançlı arkadaşlarımız, tasavvuf, İslam felsefesi, Kuran mistisizminin açık denizlerinde bazen umutsuzca sığınacak bir liman arıyorlar'.


(1) http://en.wikipedia.org/wiki/Jihad_of_Love

(2) "Yüzyıllarca sonra, Pakistanlılar bu aşkı hala daha her yıl onların ölüm yıldönmünde anarlar. Madho'nun Müslüman olması Allah'ın takdiriydi, onun Şah Hüseyin'e olan aşkı gibi. Sevgili oldular. Birbirlerini o kadar çok sevdiler ki bugün insanlar Şah Hüseyin'e saygı duyarken Madho Lal'a da saygı duyuyorlar." (belgeselden) + bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/Shah_Hussain


2 yorum:

outlaw dedi ki...

islam(cılık), eşcinsellik ve modernizm hakkında yapılan - özellikle ingilizce'de - çok ilginç araştırmalar var son dönemde; keşke birileri türkçe'ye de çevirse...

kristal dedi ki...

enfes,kedi...bu konuya da el attığın için teşekkürler ..anlamlı bir güzellik...