19 Mart 2010


Tanrı !


"İlla bir Tanrı’ya inanacaksanız onun big bang’i ya da evrimi başlatmış olduğuna inanabilirsiniz ama ondan sonra ki olaylara kesinlikle karışmadığına dair elimizde çok kesin kanıtlar var."


Hoimar Von Ditfurth (1921- 1989)
bkz. http://www.idefix.com/aramasonuc5 yorum:

Rapunzel dedi ki...

saçma bi söz.herşeyin bir yöneticisi var muhakkak.

gaykedi dedi ki...

rapunzel--

Muhtemelen 'Sabah'ta artık yazmayacağı tarzda Engin Ardıç'ın güzel bir eski yazısı vardır;

"Tanrı'yı 'bulutlar üzerinde oturup aşağıyı seyreden ve canı isteyince duanızı kabul edip tarlanıza yağmur yağdıran ak sakallı bir ihtiyar' olarak algılayan zavallılar, bu soruyu hep soracaklardır...Türkler İstanbul'u alırken neredeydi Tanrı? Peki, buna ses çıkarmayan Tanrı bu kez Viyana'da niçin bize yüz vermemişti acaba? Tanrı'yı arabanızın freni patladığı zaman hatırlıyorsanız, çok büyük bir ihtimalle o freni onarmayacaktır. Bendenizin tariki, Muhyiddin-i Arabi Hazretleri'nin tarikidir efendim. Bizim felsefemize göre, Tanrı belli hiçbir 'yerde' değildir, heryerde ve herşeydedir. Tanrı BİR ve TEK'tir, heryer ve herşey de bir ve tektir. Bir kum tanesi benim hem parçam, hem de kardeşimdir. Fizik yasaları Tanrı'nın emirleridir. Matematik, Tanrı'nın yazdığı şiirdir. 'Sureti', sen baktığın zaman ete kemiğe bürünür, pardon, yani proton ve elektron kılığına girer. Görüntüyü sen yaratırsın, bu bir yanılgıdır, asıl Yaratan hep o perdenin arkasındadır. Onu göremezsin, bir yerde ararsan bulamazsın, çünkü aynı zamanda senin içindedir. Hem içinde, hem dışında. Tanrı, ateşler ve dumanlar çıkararak dağların tepelerine inmez, 'komşunun karısına sulanmak yasaktır' gibi süfli emirler yağdırmaz, Filistinli körpe Yahudi kızlarını hamile bırakmaz, elinde gönye ve pergel taşımaz, savaşlara, maçlara, tartışmalı pozisyonlara ve hakem hatalarına da karışmaz."

bu arada esas tartışmaya şurada devam ediyoruz. http://ff.im/hMNGR

Vladimir dedi ki...

Tanrı varsa yeryüzüne yansıyan görüntü son bir kaç bin yılda aynen şöyle: Tanrı sonradan yargılamak üzere şimdilik insan görüntüsündekileri dengine bırakmış. Hata yapanı oyacak, güya. Cennetliklere de ona göre muamele, tabi canı isterse. Vaat faslı bu durumda.

Yeryüzünde hüküm süren, sözü geçen tek şey var: iki yüzlülük.

Gerisi de şöyle bir hikaye: En büyük ticaret din/futbol/savaş üzerinden yapılıyor, en çok para bu üçünde. Güç bu üçünde toplanmış. Aklı kendi götünü korumakta olanlar bu üçünün etrafından kazançlarını doğrultuyorlar.

sufi dedi ki...

Eh be gaykedim, öyleyse yalan "emir olmadan yaprak kıpırdamaz" sözü.

kristal dedi ki...

bu imkansz..........her an güç gerekli ve gücün kanalizesi...bakalım kimin dediği mutlak gerçeğe daha yakın.?