04 Mart 2010

Mum Söndü !


"Laik" cumhuriyetin, çoğu hiç de gerici, dinci olmayan edebiyatçıları, aydınları Kızılbaş ve güya mumsöndü törenlerini eserlerinde hiçbir kaygı duymadan, hiçbir ahlaki endişe yaşamadan rahatça, keyifle işlediler:

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Nur Baba romanı, Reşat Nuri Güntekin'in Tanrı Dağı Ziyafeti adlı eseri, Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Toraman adlı romanı, Haldun Taner'in Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu adlı öykü kitabı, Ömer Seyfettin'in Harem adlı öykü kitabi bunların sadece bazılarıdır.

Varlık Yayınları tarafından, 1973 yılında Türkçeye çevrilip yayınlanan Cinsel İlişkiler Sosyolojsi adlı bir kitap var. Kitabın yazarı Fransız Dr. André Morali Daninos. Çevirmen ise Samih Tiryakioğlu. Kitabın en az on yerinde geçen ensest ya da cinsel sapkınlık, Türkçeye kızılbaşlık olarak çevrilmiş.


Hamdi Özyurt

http://tr.wikipedia/Hamdi...


8 yorum:

MeRaiL dedi ki...

Bu demek oluyor ki hem gerici, hemde dinci oluyorlarmis..
Mumsundu, kizilbaslar gibi sozleri kullanan ne kadar sozum ona edebiyatcida olsa allahin ceyrek akilli cahilinden baska bir sey degildir benim gozumde!!
Alevilerin mumsundu olayida su sekilde baslamistir, bu ulkede bir tek ermeniler soykirima ugramamis, ayni dinden olan sadece mezhep farkliligindan olayi devamli oldurelen aleviler, koy baskinlarindaki katliamlardan korktuklari icin daglarda yasamaya baslamislardir, aksamlari mumda tehlikeyi haber etmek icin kullanilmis. hic gelismemis, ici pislik olan insanlarimizin igrenc iftirasi ile bu mumsonduyu uydurmustur, bu sekilde yillarca giden igrenc bir iftiradir..
Sevgiler

dalgasesleri dedi ki...

Hala ortaçay karanlığını yırtamadık biz, dünya nelerle uğraşıyor; bilime, eğitime her gün bir taş eklenirken biz olduğumuz yerde sayıyoruz.

kristal dedi ki...

toplumda çoğunluğun sözü geçer hep...çoğunluğa uymayanlar hep ucube yaftasıyla aforoz edilirler.cevizin dış kabuğu kadar sert bir anlayış egemen çoğunlukta,sen gerçeği bilsen nolur? bu kadar kuru içinde yaşlara acıyorum...yazık...!

Adsız dedi ki...

hani hep duyuyoruz ya "asimetrik pskikolojik savaş" diye ama ne olduğunu anlamlandıramıyoruz. Hah işte o budur. Osmanlı, alevileri sindirmek amacıyla şeyhüli islamlar aracılığıyla fetvalar yayınlamıştır. Geçmişten günümüze gelen ve hala rağbet bulan bu çirkin yakıştırmalar o fetvaların kalıntılarıdır.Böylelikle aleviler yüzyıllardır katli vacipler arasındaki yerini en sağlamından korumuştur.

11 yaşındaki kızıma dokunmuyorm yoksa abdest almam gerekir diyen yobazlar aklıma geldi birden...

sabır sabır.

sidik yarıştıran kaplumbağa dedi ki...

yavuz sultan selim adlı padişah zamanında şah ismaile destek verdi diye aleviler korkunç bir baskı altına alındı. Sayısız insan öldürüldü, bir o kadarıda sünnileşti. Alevi kalanlar dağlara kaçtı hep. Pir Sultan "dönen dönsün ben dönmezem yolumdan" deyişini bunun üzerine söylemiş. Şeyhülislamın emriyle alevilerin katli vaciptir denildi. Dikkat edin alevi kardeşlerimiz hep Tunceli, Erzincan, Sivas vs. gibi dağlık bölgelerde. İşin komik yadıda Arap yarımadası fethedilmeden önce sünni islamın s'sini bilmiyordu Anadolu coğrafyası.

kristal dedi ki...

bilmem ne yarıştıran şey..! alevi denilenler zamanında bir yanlış yapmışlarsa bedellerini ödemek zorundadırlar,ama kalkıp da osmanlı için yalan yanlış şeyler söylemek yakışmaz.osmanlıya laf söyleyenler gelsinler ve bir toplum oluştursunlar ve yine o devrin en parlak zirvesini yaşasınlar...önce olun sonra laf söyleyin diyorum....

Adsız dedi ki...

Gerici ve dinci olmak baska, kendinden baskasina alerji duymak ve o kisinin hayatina hic saygi duymamak, ahlak zabitasi gecinmek baska.

Ama sonuc olarak diyecegim ki mum sondu de yapana afiyet olsun, yapmayana da afiyet olsun. Kime ne be? :o)

www.elifsavas.com/blog

Adsız dedi ki...

@kristal

Demek alevi denilenler(!) (varlıklarını dahi reddettiğin insanlar, ayrıca kime göre neye göre yanlış) bedel ödemek zorunda... Çok masal dinlediğin belli, güce tapınmana da bir yere kadar evet, ama uyanma vaktin gelmiş, çünkü altın ıslak, kokuyorsun. büyüyün artık.