10 Mart 2010

İntihar !


İntihar kutsal kitaplarda büyük günah ama araştırmalarımda karşıma yine din bilim çekişmesi çıktı. Bilimsel veriler ışığında intiharlar incelendiğinde en çok vaka beyinsel rahatsızlıklarda(*) çıkıyor.

O zaman şu soru akla geliyor: En büyük günah olan intihar vakalarının doğuştan olması, intihar edenlerin en masum insanlar olmasını gerektirmiyor mu?


İlhan Vardar(*) Anoreksiya, major depresyon, iki kutuplu bozukluk, manik depresif hastalık, şizofren ve sınırda kişilik bozukluğu.

6 yorum:

Adsız dedi ki...

Dinlerdeki en ilginç kavram bu olmuştur bence, derlerki tanrı kuluna sadece dayanabiliceği kadar acı verir, daha fazlasını vermez. Hayatımızda açıkca görüyoruz ki bazı şeyler bazı insanlara gerçekten çok yükleniyor, fazla geliyor. E madem tanrı çok severdi kullarını, neden insan psikolojisi artık canına tak etme durumuna gelme ve tek çıkışı yaşadığı hayatı sonlandırma kararını aldığında bile birşeyler yapmıyor? üstüne üstelik intihar en büyük günah, cennete alınmama vs vs...

Tanrı sanki bu hayattaki çileleri bize zorla çektirmek istiyor...

Alev dedi ki...

Eğer bütün bu rahatsızlıkları "delilik" başlığı altında toparlayabiliyorsak İslama göre deliler dinin tekliflerinden muaftır.Ama yok bu insanlar tamamen sağlıklı da psikiyatrları bile kandırabilecek bir zekaya sahipken inadına ölmeyi seçiyorlarsa o da onlarla Yaratıcı arasındaki bir sorundur.Yaptıklarının yargısı sadece Yaratan'a aittir;kendinden başka herkesi yargılayanlara değil.

kristal dedi ki...

kader diyebilir miyiz?ama özgür iradeden bahsedecekseniz hiç demiycem...bu mevzu çok su götürür...

gaykedi dedi ki...

konuyu şurada da tartışıyoruz arkadaşlar. bkz. friendfeed.com/geykedi

axibah dedi ki...

Din ne kadar bağlayıcı ya... verdiği hayattan belki bedenden yaşadıklarından artık neyse çıldırıp kafasına sihal dayadığında bile din dur diye biliyo küstahca biraz bazen işe yarıyo da bağlıyo işte

Adsız dedi ki...

aynı konu benim de aklımdan geçti, normalde İslam dininde zeka ve psikolojik olarak eksik- rahatsız olanlar bir çok konudan muhaf tutuluyorlar. İntihar da bunun gibi bence, intihar edenlerin çoğu akılsal dengeleri kaybeden, ne yaptığını bilmeyen insanlar. Buna göre, intihar etcek duruma kadar dengesini kaybeden bir insan da intiharın yükümlülüğünden muhaf olmalı gibi geliyo bana. yok, sağlıklı düşünebiliyosa karşılığını almalıdır.