12 Mart 2010

Hayal !


Annemin elektrik süpürgesi bozulunca tamire gönderdik, garanti süresi geçmişti ve servis 80 lira isteyince dün gidip bu paranın üzerine bir miktar daha ekleyip yenisini aldık.

"Bir marka olsa, kendini tamen farklı bir yerde konumlandırsa, az ama öz model çıkarsa, yedek parçası, servisi ucuz olsa, uzun yıllar servis ve yedek parça hizmeti verse" diyeceğim ama bu hayal olacak, günümüzde herşey kullan at mantığıyla üretiliyor çünkü.

Ama eminim böyle bir marka bir gün çıkacak, mesela Muji ya da Google bence bunu başarabilir. Örneğin bir yazıcı çıkarsalar, bunun parçası, servisi ve bu servislerde orjinal kartuş dolumu çok ucuz olsa, aldığımız bir ürünü en az 10-15 sene kullansak hem bizim için hem doğa için harika olmaz mı?5 yorum:

Adsız dedi ki...

Bu "heterodünya"nın doğa o kadar umrundaki, o kadar olur.

Ama fikrin güzel, ben destekliyorum. :)

kristal dedi ki...

doğa nasıl kendini israf etmeden dengede tutuyorsa....

ozan dedi ki...

selam gaykedi, biraz bu başılığn altına alakasız olacak ama senden bir iyilik istemek istiyorum. bu aralar odtü kampüsünden köpekler toplanıyor, ve barınaklara gönderiliyor. sadece ormanda ki köpekler değil aynı zamanda bölümler çevrelerinde yaşayan artık bizimle uyum içinde olan köpeklerde toplandı bunun için bir imza kampanyası düzenleniyor eğer sen ve blogunu okuyanlarda imza atarsa bizi pek memnun eder. linki gönderiyorum
http://www.sessizkalmasucaortakolma.com/dilekce/dilekce_detay.asp?id=317

Evren dedi ki...

kapitalist düzene ters senin mantık, tüketmek üzerine kurulu bir düzende mümkün mü geleceğe odaklanmak...

ki bu tüketmek haline sadece doğayı değil, insanı, toplumu, kültürleri yok etmeyi de dahil etmiş ve insanoğlu sustukça güçlenmiş...

fikre söz yok, insan kalan herkesin dileği...

Warmup dedi ki...

Evrene katılıyorum, keşke dediğin gibi olsa da bir bilgisayarı 10-15 yıl kullanabilsem mesela...
Ama bu şirketlerin çıkarlarına aykırı düşer ki, bazı firmalara ayda bir yeni model üretiyorlar(ati vs.), aslında teknolojinin bu kadar hızlı gelişmeside bir bakıma finansal tabanlı.