09 Şubat 2010

Sağ & Sol !


Devletimiz 80'li yılların o çalkantılı döneminde Prof. Turan İtil ile Prof. Ayhan Songar'a bir araştırma yaptırmış ve 'sağcılar geri zekalı, solcular antisosyal ve psikopat' çıkmış.

Prof. Jack ve Jeanne Block'un araştırmasına göre ise; solcular çocukken daha kendine güvenli, enerjik, arkadaşlarıyla daha yakın ilişkiler kurabilen, atılgan ve esnek kişilermiş.

Sağcılar ise alıngan, çok kolay mağdur duruma düşen, kararsız, katı, ürkek ve çekingenlermiş.

Araştırmanın sonucunda ise çocukken yeterince kendine güven hissetmeyen çocukların, gelenekler ve otoriteye daha çok güvenme ihtiyacı duydukları ve büyüdüklerinde de bu gelenek ve otoriteyi sağ politikalarda buldukları tespiti yapılmış.Gene psikolog John Jost, Dana Carney ve Sam Gosling’in yaptığı bir araştırmaya göre ise; solcuların evleri daha dağınık ama daha renkli, sağcıların ise daha derli toplu, daha aydınlıkmış.

Solcular evlerinde daha çok kitap bulunduruyorlarmış, üstelik bu kitaplar farklı alanlardaymış. Yine solcular, diğer dünya ülkelerine ilişkin haritadır, fotoğraftır, hediyelik eşyadır bulundurmayı daha çok seviyorlarmış.

22 bin insan üzerinde yapılan çok geniş kapsamlı bir araştırma bilgisi daha, bu araştırmayı ise John Jost, Arie Kruglanski, Jack Glaser ve Frank Sulloway birlikte yürütmüşler.

Araştırmanın sonucuna göre sağcılar çabuk karar alma ve bu kararda ısrar etme konusunda daha tutkulular. Yaptıkları işleri ise daha tertipli, kuralına uygun ve belli bir disiplin içinde yapıyorlar.


Solcular ise yeni fikirlere daha açık, daha meraklı, hep yeni heyecan arayışı içinde, yaratıcı ve yenilikçiler, ayrıca seyahate, sanata, müziğe ve edebiyata daha meraklılar.

İki kesim arasındaki bir başka ilginç farklılık ise şu: sağcılar belirsizliğe karşı hiç tahammüllü değiller. Bunun yanı sıra, sağcıların dünyasında her şey daha siyah-beyazken, solcuların dünyasında gri alanlar da var.

İnsanları sağcı yapan en önemli faktörlerden birisi ölüm korkusu ve dünyanın tehlikelerle dolu olduğu düşüncesiymiş.Kaynak
http://arsiv.sabah.com.tr
http://www.taraf.com.tr/makale


11 yorum:

mehmet akif dedi ki...

şimdi bu senin yazın mı, alıntı mı? bazen hiç anlaşılmıyor. ya da aç gözlü hızlı okuyuşumun kurbanı mıoluyorum

sarya dedi ki...

güzel bir araştırma olmuş.
kendimi sosyalizme sempati duyan biri olarak addederdim. meğer tam bir sosyalistmişim :)

Adsız dedi ki...

Bence bu tarz genellemeler her zaman yanlıştır...

kristal dedi ki...

sağcıları böyle kalıp yapan bi anlamda inançtır...onlar doğru bildiklerinde sabit kalmaya çalışıyorlar ki bu sabit oldukları şey doğruysa çok iyidir.ama solcularda inanç kendi ogolarına dayanıyor bi anlamda.onlar özgür ama egolarında...ikisinin yanlış kategorisini incelersek kimin daha çok zarar ve kayıp da olduğu belli olur bence...

Adsız dedi ki...

Iki elimide kullaniyorum,varlar cunki.

victor's secret dedi ki...

genellemeler çoğu zaman hatalara götürür ve ayrışmalara götürür. psikolojinin de temel kuralıdır bu.

emircon'a katılıyor gibiyim.

mahmure dedi ki...

kaliba oturtmak hos degil elbette. fakat bilimsel calismalarda cogu zaman bu yol izlenir: modelleme yap ve o model uzerinden genelleme elde et.

sag sol meselesine gelince, bence o mevzu siyah beyaz tv doneminde kaldi. simdi hersey alabildigine karmakarisik, alacali bulacali.

pisikopati dedi ki...

Genellemeler genelde insanı yanlış yargılara yöneltse de, çıkış noktaları pek yanlış olmuyor aslında. Birçok örneğin bir araya getirilmesi sonucu oluşmuş önermeler oluyor. Tabii ki herkese uygulamak doğru değil ancak ben bu yazıda en çok şu "mağdur edebiyatı" kısmına katılıyorum. Gerçekten de sağcıların çoğunda böyle bir "touch boy" durumu var..

Adsız dedi ki...

ayhan songar ismi 12 eylülü iyi bilenlerin belleğinde çok acıtıcı olarak yer alır. cuntanın ve ideolojisinin hizmetinde bir uzmandı kendileri. kerem

elevation dedi ki...

"sağcı gerizekalı, solcu psikopat" tespitinin ilki doğru diğeri pek doğru değildir gibi görünüyor. sağcı zaten "vatan millet din" naraları ile yola çıktığından alenen gerizekalı olduğu ortada.

elevation dedi ki...

güzel..