23 Şubat 2010

Demode !


Günümüzde ne kadar demode Cumhuriyet ve Atatürk kelimeleri değil mi? Prof. Dr. Yılmaz Esmer'in 33 ilimizde yaptığı araştırma;

Koca dayağını savunanların oranı % 33, taşlayarak idamı (recm) % 22, mahkemelerde iki kadının şahitliğinin bir erkeğe eşit olmasını % 35, ‘Dünyayı ve evreni anlayabilmek için din kitapları mı, bilimsel buluşlar mı daha önemlidir?’ sorusuna ‘din kitapları’ diyenlerin oranı % 56.

Yaşasın özgürlük, yaşasın cemaatler ve tarikatlar, kahrolsun onlara uzanan eller.12 yorum:

Evren dedi ki...

boşuna demiyor adamlar, yıllarca siz bizi ezdiniz, sıra bizde...
günümüzün yükselen trendleri arasında cemaatler ve tarikatlar var herhangi birinie dahil değilsen, hiçsin...
batıya öyle bir döndük ki yüzümüzü, batı bile şaşırdı yönünü...

dalgasesleri dedi ki...

Sivil darbe işte. Salyalarını silerek olayları izliyorlar..

Vladimir dedi ki...

Önümüzde bizi bekleyen güzel günler olduğunu söylemek çok zor.

Bugra dedi ki...

Gerçekten.. O beklediğimiz güzel günleri $u anda ya$adığımızı dü$ünüyorum. Hiç iyi olmayacak.

sonradan gurme dedi ki...

80lerdeki sağcı-solcu çatışması yakında dinci-cumhuriyetçi çatışması olarak patlarsa hiç şaşırmicam.hatta sokaklarda insan avına çıkıcam tek başıma.kılıcımı kendim bileyleyebilir miyim acep?yoksa nerde bileylenir acep?araştırayım bunu.

kristal dedi ki...

kalıp basamaktır.üstüne basmak gerekir ki yükselebilesin...

sidik yarıştıran kaplumbağa dedi ki...

yaşasın içi boşaltılmış islam ve amerikan güdümündeki amaçsız tarikatlar demek daha doğru. Aslında değişen birşey yok, emperyalizm dün asker yoluyla darbe yapıp yönetim değiştirirken, bugün muhafazakarları kullanıyor.

5 Posta dedi ki...

Cumhuriyet ve Atatürk'ün demode olmasıyla koca dayağının moda olması vs nin alakası yok ama. Monarşi ile yönetilip, mozolesi olmayan ülkelerde kadın daha az dövülüyor, yaradılış teorisine itibar edilmiyor. Aslında yobazlığın panzehirinin Atatürk olmadığını anlasak, problemin de çözümüne daha çok yaklaşacağız. Birşeyi başarmanın % 80 i, başarılı olmuş bir örneği çok iyi taklit etmektir. Örneğin M. Kemal alfabeyi, kılık kıyafeti ve kanunları dışardan taklit ile getirmedi mi? Bunlar kendi icadı değildi çünkü. Şimdi 80 sene sonra cumhuriyetçi/Atatürkçüler atalarının izinden gidip, çağdaş ülkelerin yobazlıkla mücadelesinden örnekler alacağına, sahibi öldüğü için kendini de onun yanına uzanarak ölüme bırakan köpekler gibi davranıyor. Müthiş can sıkıcı bir pasiflik bu.

gaykedi dedi ki...

İran cumhuriyet, ingiltere krallık söylemi baymadı mı artık fenasi? atatürk ya da cumhuriyet meselesi değil bu, tüm sorunlarımıza ve kemalizm adına yapılan tüm kazmalıklara rağmen islam dünyasında eşi benzeri olmayan bir aydınlanma devrimi bu, kıymeti değeri biline demenin nesi yanlış...

5 Posta dedi ki...

Kıymeti bilmek, anlam olarak zaten geçmişe referans veriyor. Geleceğine faydası olmaz fazla. Tabii kıymetini bilin. Ama bilsen ne olacak? Şimdi diyemezsin ki bu ülke Atatürk'ün kıymetini bilmedi. Nereye gitsek bayrak, büst, anıt, fotoğraf, özlü sözler, andımız, marşımız.

İstersen sen bunu böyle yapma, daha kendine has bir şekilde kıymetini bil Ata'nın. Bugünün yobazına karşı ne çare veriyor eline? Hiç...

Atatürk'e, cumhuriyete, devrimlere de dahil olmak üzere % 100 eleştiri hakkını veriyor musun sen? Bak bunu diğer cepheye sormam ben. Onların dogmatik ve çağdışı olduğunu kabul ediyoruz bir kere zaten. Akli ehliyeti yerinde saymayacaksın onları. Sen Atatürkçü olarak bu özgürlüğü savunuyor musun?Hayır... Bunu yerine müslümanın kitabına sarılması gibi 1938 ruhuna sarılanlar çok memlekette. Bir de bunun güvencesi olarak orduyu aldın mı arkaya, oh tamam.

Çok yanlış işler bunlar. Bu problemlerin formulleri var dünyada. Gavur yapmış bunu, Ha kendi de uygularken sekteye uğratmıyor mu? Evet.. Ama formul orada. Can Dündar'ı yaptığı film için mahkemeye veren Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanları bu ülke için Apo dan falan daha tehlikeli. Tiz boyunları vurula.

gaykedi dedi ki...

nerede anlaşamıyoruz anlamıyorum fenasi, ff'de takoz kemalistlerle sıkça atıştığımı görmüşsündür, hatta sevcan denen kemalist bir mal, çok az bloke ettiğim kişiden birisi oldu.Atatürkün ya da cumhuriyet tarihimizin yanlışları olmaz olur mu hiç, eleştirmek ayrı, hatasıyla sevabıyla gerçekten önemli işler yapmış birisini ve onun eserini itin götüne sokmaya çalışmak ayrı bir şey.

5 Posta dedi ki...

Evet, öyle arkadaşlar var, itin götüne sokmaya çalışırmış gibi yapan. Daha önce de bir yerde belirttim ama. Bu yalnıca etkiye tepki. Aslında bu Atatürk'ün kendisine ve yaptıklarına olan bir tepki de değil. Meselenin aslını bırakıp, kişileri idolleştirip ona tapanlara bir tepki.

Ben senin betonkafa Kemalist olmadığını biliyorum zaten. Yukardaki yorumda ''sen'' derken seni kastetmiyorum, genel olarak konuştum.