29 Ocak 2010

Tohum !


Hiç üretimin kökenini aradınız mı? Bir elektrik jeneratörüne göz atın, bakalım kendinize onu yaratanların akılsız kabadayılar olduğunu söyleyebilecek misiniz?

Tarımı ilk keşfedenlerden size miras kalan bilgiler olmaksızın bir tek tohumdan buğday çıkarın da görelim. Yiyeceğinizi yalnızca fiziksel hareketlerle bulmaya bir çalışın hele.

O zaman görürsünüz ki tüm üretilen malların, dünyada oluşmuş tüm servetlerin kökeni insan zihnidir.

Para önce yaratılır, ancak ondan sonra yağmalanır ya da sızdırılır. İlk önce dürüst insanların çabalarıyla yaratılması gerekir, buna da herkes kendi yeteneği oranında katkıda bulunur. Dürüst bir insan, ürettiğinden fazlasını tüketemeyeceğini bilen insandır.


Ayn Rand (1905–1982)


yilmaz.mersin.edu.tr/derslerdir/materyaller

1 yorum:

mahmure dedi ki...

seneler onceydi kedicim, tarih ve arkeolojiye ilgili bir grup genctik. Bir arkadasimiz m.ö. 7000 insaninin yaptiklarini anlatirken "teknoloji" sözcüğünü kullanmaktan cekiniyordu. Hocamiz kizmisti ona, senin begenmedigin saban demiri ve mizrak ucu o devirin en ileri teknolojisiydi (high tech) demisti.

yine benzer hikaye: anadoluda cok eskiden yasamis hemsehrilerimiz, obsidiyen denilen siyah renkli cam benzeri bir tastan yongalar kirip orak, hatta ustura yapmislar. 20. YY'da bir iki ingiliz bilimadami kafayi kirmislar, ama tasi oyle kiramamislar. Bugunku teknoloji ne duzeyde olursa olsun, o devirdeki teknik unutulmus. Halbuki Asiklihoyuk'un sakinleri deli gibi obsidiyen satip, ticaret yapip bu isten ciddi para kirmislar. Lakin tam o gunlerdir iste, yaratmak ve dogurmak fiilerinin sembolu ana tanrica degerini yitirmeye baslamis, yerine sahiplenmek, ele gecirmek ve bir de afedersiniz s.kmek fiillerinin sembolu erkek tanrilar egemenlik kurmus.

Bu arada, ilk tarimi burdur civarinda hacilarda yerlesen insanlar yapmis, ilk parayi da salihli civarinda yerlesen lidyali atalarimiz basmis.

Sozun ozu, teknoloji saban da olsa, tas yontmak da olsa, uzaya gitmek de olsa, IPAD de olsa cutting edge birsey, ayni 10000 yil once yasamis konyali atalarin kullandigi obsidiyen ustura gibi. Teknolojiye sahip olan da parayi kazanir. Olay budur. Saygilar...