08 Ocak 2010

Taraf ve Din !


Sevan Nişanyan Taraf Gazetesi'nde çıkan ve dini eleştiren yazısı üzerine gazete yönetiminin tavır koyması sonucu köşesini bırakmak zorunda kaldı, o yazısından;

"Şimdi diyorlar ki memlekete özgürlük geldi. Doksan seneden beri tabu olan şeylerden bile artık serbestçe bahsedebilirsin.

Ama bir de ne görelim? Bu sefer başka şeyler sansüre tabi olmuş. Orduya, devlete, Yüce Manitu’ya istediğini söyle serbest, ama iş İlkçağ Arap mitolojisini sorgulamaya geldi mi orada dur diyorlar.Neymiş? Allah diye biri varmış, canı sıkıldıkça kitap yazarmış ama artık yazmamaya karar vermiş, pırpır kanatlı ulaklarla birtakım hazretlere mesaj iletirmiş, o hazretlere dil uzatan maazallah çarpılırmış.

Bu hikâyelere istemesen inanma diyorlar, tamam, ama inanmadığını açık açık söylemen caiz değildir. Nedenmiş? Müslümanlar alınırmış!

Doğanın boşluk kabul etmemesi gibi, bu toprakların havası mıdır, suyu mudur, özgürlük kabul etmiyor herhalde."
+ biraz daha detay ve önayak olduğu için teşekkürler 5posta.

5 yorum:

Adsız dedi ki...

evet kedi ne kadar "dindar" olduğumu bilirsin amma Tarafın bu yaptığı hakikaten yenilir yutulur cibsten değil biz Kemalist darbeciler-örtü düşmanlarını eleştirirken bütün kesimlerin hürrieytini savunabilecek gazete bekliyorudk ama dinci yalaması bir tavırla cânım bir kalemi yok hükmüne aldılar.Eleştirilemeyen inanç ve din inanılmaya değmez :) ateiste allahsız tosbağa diyen zihniyet kendine ok çevrilince narahat olmamalı.Üstelik başyazarı ve Murat belge gibi ağır topları atesit olan bir mecmua.Artık sadece Radikal okuyorum.
TuTaste

LocuS dedi ki...

özgür düşüncemi ahaha yok öyle bişey bunların kafasındaki çooook farklı bişey o şey ???

AlexBoi dedi ki...

Taraf'ın özgürlüçlüğü de bu kadar samimi işte. Hükümet şakşakçılığı ne zamandan beri özgürlükçülük oldu.

Adsız dedi ki...

Müslümanlar alınmaz, ağzına sıçar :)))
Çünkü onlar da müslüman değiller, İslam diye bir şey kalmadı sen de o yüzden soğuyup mürted olmuşsun cicim.

Adsız dedi ki...

EVET,TARAF BU ARALAR DEĞİŞİYO GALİBA