30 Ocak 2010
Merak !


Türklerde merak duygusu eksik. 400 yıl bölgeye hakim olmasına rağmen Mısır piramitleri hakkında 'Osmanlı'da tek bir sayfa yok.

Sokaktan geçen adama dedesinin babasını sorsanız bilemez. Bu insanlar kalkıp dinozorların kökeni konusunda tanrısal kavramlarla fikir beyan ediyor.

Bir insan 7 yaşına cinlerle, perilerle, günahlarla, sevaplarla, dogmatik düşüncelerle doldurulursa ondan sonra beynini açamazsınız anca bilgisini artırırsınız, düşünce sistemini değiştiremezsiniz.


Prof. Ali Demirsoy4 yorum:

Terapist dedi ki...

Mısır piamitleri hakkında hiçbir araştırma yok kedi, sadece Cenap Şahbettin'in gezi notları var. Onda da içini ve nasıl ulaşım yapıldığını, yardımcı olmak isteyen paragöz insanları bazen de havanın sıcaklığını anlatıyor o kadar.

Dediğin gibi küçük yaşlarda din eğitimi verilmesi çocuğun zihnini bulanıklaştırır ki insanlar ergenlik döneminden sonra soyut kavramları tam anlamıyla kavrayabilirler. O yaştaki çocuklara verilen din eğitimi(!) beyin yıkamaktan başka bir şey değil.

mehmet akif dedi ki...

demirsoy 'un artık tükendi ömrü. sözlerine lafım yok da, hayır tüm insanlar dediği gibi olsa n'olcak?
iyilik ve bilim için yanıp tutuşanlara acıyorum,
kötülük, en azından 'benim' her şeyim

kristal dedi ki...

Sorun;dinin nasıl anlatıldığı...herkes kendi kalıbıyla yaklaşır gerçeğe.profesörün anlayamadığı bi şey var ki;o da osmanlı düşünce sistemi.prof. pramitleri anladığında ortaya çıkardığı şey nedir?osmanlı belki de kendi faydasına olan şeylerle meşgul olup tekamül ederken prof,sadece kendi alanında ilerlemiş o kadar.ama hangisi fayda konusunda daha şanslı merak ediyorum.?bizim hayat felsefemizde fayda ön planda değil midir hep? bunu başaran osmanlı olduğunu çok iyi biliyorum,ama prof hakkında düşüncem alakta...insanlar kendi eksiklikleri yüzünden değil midir ki güneş gibi hakikati kararttılar?doğru düşünebilene ne mutlu.

Vladimir dedi ki...

Türk insanı meraksız olduğu kadar başkalarını ne pahasına olursa olsun engin bilgileri ile karalamayı da marifet sayarlar.