15 Ocak 2010

İzmir !


"İzmir, Ege bölgesinin diğer vilayetlerine taşra muamelesi yapar. Kendisinde ise İstanbul’a ve Ankara’ya karşı aynı kompleks vardır."

Bu cümle eski bir röportajda Yılmaz Özdil'in Neslihan Acu'ya söyledikleri, şimdi Neslihan'ın kendi kaleminden devam edelim;

"İzmir çelişkilerle dolu bir şehir. Alsancak’da bir kafe’de otururken kendinizi Paris’te sanabilirsiniz. Çevrenizdeki İzmirliler de Parisli gibidirler. Kendilerine laf söyletmezler, toz kondurmazlar. Milliyetçidirler yani. Bana hep Fransızların milliyetçiliğini hatırlatır bu.

İyi de, Parislinin gururlanmakta hakkı vardır. Eski şehrini, kültürel mirasını aynen korumuştur çünkü. İzmirli ise hiçbir şeyi koruyamamıştır. Geriye bir tek Kordon kalmıştır, bir de “ruh” kalmıştır. O “ruh” da bir yere kadar yani."12 yorum:

victor's secret dedi ki...

bir izmirli olarak içim acıyarak günah çıkarıyorum ki; izmirliler o "ruh"la kafayı bozdukları için şehrin bedeninin yavaş yavaş çürümesine göz yumdular, hatta o çok sevgili ideolojileri şehri mahvederken; saçma inatları yüzünden, o her şeye sesi yükselen elit kesimden bir kişi çıkıp da "bu şehre bunu yapamazsınız!" demedi.

izmirin özellikle kökleşmiş yerli ailelerinde öyle bir siyasi hırs vardır ki; chp belediyeleri parklardaki ışıkları söküp çimleri kaderine terk ederken, tarihi yerleri restorasyon diye birer birer mahvederken, o kadar para harcanmış paten sahalarına asfalt dökecek kadar cahilleşebilirken, her toplatınlarında parti içi başkan adayları birbirlerine yumruklar savururken, yıllardır içirdekleri arsenikli su skandalı patlak verince belediye başkanı olacak mal pişkin pişkin "için de diyemem, içmeyin de" derken, bütün insiyatiflerini bir kenara bırakıp yine ve yeniden inatla aynı insana oy verirler!

bazen bu "eğitimli cahil"lerin tüm bu yapılanları hak ettiğini düşünüyorum. izmir bunu hiç hak etmiyor ve kurunun yanında biz yaşlar da yanıyoruz, o ayrı.

neyse ki tüm bunlara rağmen izmir güzelliğini korumayı, hala bir ölçüde başarıyor.

gaykedi dedi ki...

victor bu konuda amma doluymuşsun yahu :P izmir, istanbul ve bursadan sonra en çok sevdiğim 3. şehir oldu benim.

victor's secret dedi ki...

evet kedicik, içimi döktüm bloğuna. senin yazından daha uzun oldu yorum, kusura bakma ='D

izmir hala favorim benim ;)

gaykedi dedi ki...

demek istanbullu yapamadık seni henüz, tez zamanda istanbullu bir yakışıklı ile başını bağlamak lazım sanırım bunun için :P

Adsız dedi ki...

ama kalbim kırıldı benim.. izmirlilere bir fa$ist yaftası yapı$tırılmı$ bu yazıda. öyle olsa, izmir hala türkiye'nin özgür $ehri, kurtarılmı$ bölgesi olmazdı ki..

cüneyt uzunlar dedi ki...

Bir gün İzmir'de şezlonga kurulmuş bir İzmir'liye adres sordum...

Adam gözlerime bomboş baktı beş on saniye sonra gözlerini yumdu horlamaya başladı...

İzmir biraz güneyde kalıyor Paris'e göre...

victor's secret dedi ki...

çöpçatanım ol kedii! =' ehehe

*ĞĂŶŶŐŔ* dedi ki...

genellemeler..genellemeler..:) genele yaymak doğru değil..neslihan acu toz kondurmama durumuna, toz kondurarak cevap vermeseydi keşke.. ama ne var ki düşünce özgürlüğü..
o güzel yüreğine çok iyi bak..

mahmure dedi ki...

Gaykedi simdi olmadi iste, kirdin kalbimi. Herseyden evvel, Ankara henuz keci tuyuyle gecinen kucuk bir anadolu kasabasiyken, Izmir bu memleketin ikinci buyuk sehriydi. Sonradan butun ulkenin vergisini aktigi sehir olarak ikinciligi kapmis olmasi, Ankarayi Izmirin onune koymaz. Istanbula gelince, Imparatorluk baskentidir, Istanbullu hep sultanlara saltanata yakinligi secmistir, bugun de aynidir bence. Oysa Izmir alabildigine halkin kentidir, butun sevmediginiz avamliklariyla. Bir sehrin ruhu eski binalarini sokaklarini korumasiyla olculmuyor. Izmir sapina kadar ayni ruhta hala. rumu, yahudisi, levanteni eskisi kadar degil ama hala orada, cingeni kurdu gibi. Hayati, keyfi, yemeyi, icmeyi, gezmeyi, tozmayi modern telaslarin onune koyan, aksam oldu mu cesme otobanini dolduran, inattan ya da aykiriliktan degil sirf iplemediginden cekirdege Cigdem, simite gevrek demeye devam eden o ruhtur, ve hala yasiyor. Alsancaka gelince yanmis kul olmus, ne yapilacakti, kurtulanlar hala yerinde duruyor. Ankarada oturdugum sokaktaki guzelim Kavaklidere evlerinden bir duzinesi 6-7 yil icinde yerle yeksan edildi, luks apartman oldu. Vurun abaliya hesabi herkes izmirliye abaniyor. Bununla birlikte Victor'a da yerel yonetimleri hali konusunda sonuna kadar katiliyorum. Ayrica Istanbulluya vermeyiz Victorumuzu.

sidik yarıştıran kaplumbağa dedi ki...

Çok garip bir his bu, hayat boyu İzmir şovenizminin modernite diye dayattığı dar kalıplardan çekmiş olsanda, bir süre sonra sende aynı şeyi savunur oluyorsun. Alışkanlık veya mazoşizm veya her ikisi.

yuki dedi ki...

türkiyenin en çağdaş şehrinin lgbtt haklarını savunan derneği siyahpembeüçgen izmir'e izmir valiliği tarafından dava açıldı. geçen sene travestilerin alsancakta bir sokağa girmeleri esnaf tarafından yasaklandı. alsancakta eğlenme mekanları travestilerin yanı sıra eşcinsellerin alınmadığı bile çok oluyor.

Sıcak Mutfaklar dedi ki...

Babaannemin babamın ve daha nicelerinin doğduğu yedi göbekten bir İzmir'li olarak çok net söyleyebilirim ki çok şöven ve faşizme kadar giden kafatasçı bir milliyetçilik vardır İzmir de.Bunun nedeni çok göçmen olmasından kaynaklanıyor sanırım.Zamanında İzmir li Girit göçmenlerinide taşlamıştı.Şu anda en çok onlar meydanlarda.Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz lafı da vatandaş Türkçe konuş sözüde en çok İzmir de hayat bulmuştur.Çok tutucu oldu İzmir son zamanlarda.Acı gerçek.İzmirde varolan bir çok yapı maalesef lavantenler tarafından yapılmıştır.Ama gene de çok severim.Doğduğum büyüdüğüm aşık olduğum yaşadığım şehir.Ama şehircilik açısından geridir bu bir gerçek.Ama kşme göre kurtarılmış şehir bu tartışılır.