11 Ocak 2010

Beyaz !


Ortadoğu çıkışlı dinlerin etkisinde olan toplumlarda siyah ve karanlık ölümü simgelerken, 'Uzakdoğu'da ölümün renginin beyaz ve aydınlık olması, onların hayat ve din karşısında soğukkanlı duruşunu simgeliyor sanki.

Çekik gözlü kardeşlerimizin son yıllara kadar düğünlerde beyaz gelinlik giymeye pek hoş bakmamaları da bu yüzdenmiş. Dadaloğlu (1785-1868) ile bitirelim cümlemizi;


Gecebaş geldi nerede kışladı,
Ufacık evlere neler işledi
Taze gelin, büyük kızdan başladı,
Ölüm de güzeli severe benzer.4 yorum:

mehmet akif dedi ki...

beyaz gelinlik bi alışkanlık. ama merak ediyorum neden eşcinsel evliliklerde hep damatlıklar giyiliyor. gelinliği de hep çatlak tipler tercih ediyor :) eşcinsel gelinliği nasıl olurdu acaba? bunu modacılara mı sormalı araştırmalı mı
giyemedikten sonra, giyip de çıkardıktan sonra...

Alamira dedi ki...

Ortadoğu çıkışlı dinler derken tam olarak neyin kastedildiğini belirtmemiş yazar.İslamda siyah-ölüm ikilisi pek kullanılmaz bildiğim kadarıyla.Uzakdoğu toplumlarında ve eski Türklerde kadınlar düğünlerde kırmızı giyer bildiğim kadarıyla.Çünkü kırmızı mutluluğun sembolü olan renk kabul edilir bu toplumlarda.

Cem dedi ki...

İlginç bir tezat..
Uzak doğulu kardşlerimiz ne düşünüyor bilmiyorum ama bence biz ölümden sonra başımıza geleceklerden korktuğumuz için ya da yaşamayı gerçekten çok sevdiğimiz için ölüm karşısında bu kadar karamsar oluyoruz..

Damlo dedi ki...

kedi nasılsın?