12 Aralık 2009

Sömürge Dili !


Ülkemizi yakından tanıyan İngiliz gazeteci Nicholas Birch'ten gündeme tokat gibi inen son bir alıntı yapayım;


AKP’nin Kürt milletvekilleri, DTP’lilerden farklı şeyler söylemiyorlar. Ama bazı Türk AKP’liler de MHP’li gibi konuşuyor. Hatta bir Türk AKP’liye, üniversitelerde Kürtçe bölüme nasıl baktığını sorduğumda, “Kürtlerin üniversitede bölümlere ihtiyacı yok. Onların özelliği sözlü kültürleridir. Onlar şarkı söylesinler” demişti. Donup kalmıştım. İngiliz sömürgeciliğinin dilidir bu. Onlar da Afrika’daki yoksul kabileler için “sevimli kabileler, öyle de kalsınlar” diyorlardı.

CHP on sene önce bir Kürt raporu yayınlamıştı ama şimdi tam tersini söylüyor. İslamcı kesim de yirmi sene önce Kürt meselesinden hiç bahsetmiyordu. Şimdi ise sanki tek ve en demokrat kesim onlarmış gibi konuşuyor, kendileri dışındaki her kesimi faşist addediyorlar...

Türkler ve Kürtler inanılmaz sabırlı iki halk. Başka bir ülkede olsa, çoktan iç savaş çıkmış olurdu. Fakat bu mesele kangrenleşmiş durumda. Acil bir tıbbi müdahale olmazsa, sonuç korkunç olabilir.8 yorum:

mehmet akif dedi ki...

kürt şişman, göbeklileri çok çekicidirler. konuya bakışım bu :)

simla dedi ki...

tamamen katlıyorum...ve bloğunu çok beğendim:)

AlexBoi dedi ki...

terörsüz, kansız bir şekilde bu sorunun çzöülmesi dileğiyle...

Adsız dedi ki...

Kusur bulmak amacında değilim, lütfen yanlış anlamayınız. Kürtlerle ilgili bir girdi ancak resim İran'nın Fars eyaletinde yaşayan göçebe Kaşkay Türklerine ait. Hoşça kalın...

gaykedi dedi ki...

adsız
a a ilginç, teşekkür ederim bilgilendirme için. %100 emin misiniz? kürtlerle ilgili google resim aramasında çıkıyor o görsel ve çoğu yerde kürtlerle igili geçiyor aklımda yanlış kalmadıysa.

Eflatoon dedi ki...

doğru teşhisler, dilerim çabuk çözülür...

Adsız dedi ki...

sevili gay kedi eminim! zira kaşkay türkleri de iran'daki kürtler de göçmen hayatı sürüyorlar. bu nedenle aralarında çok fazla ortak unsur var. hoşça kalın!

hermiyas dedi ki...

Oralar hakikatten farklı bir cumhiriyet! Adını koymayabilirler ama bana 6 ay boyunca "dışarı çıkarsanız öldürülürsünüz" dendi! Benim memleketimse beni kim öldürüyor?