30 Aralık 2009

Piyango !


Shirley Jackson (1919-1965) The Lottery adlı öyküsünde, bir kasabada her yıl çekilişle seçilen bir kişinin meydanda öldürülmesini anlatmış.

100 kişiye hayatını değiştirecek kadar büyük bir paranın verildiği, ama bu şans oyununa katılan bir kişinin idam edildiği bir piyangoya katılır mıydınız diye sorayım size?

Aslında dünyaya gelmekle katıldınız bile, ölüm ve para şansınız, doğduğunuz ülkeye ve aileye göre değişiyor.
6 yorum:

Vladimir dedi ki...

Ben katılmam. Talihsiz bir insanım ben. İlk çekilişte ölecek adam ben çıkarım katılırsam.

Pastafaryan dedi ki...

İkinci de ben. :) Şimdiye kadar amortiden başka bi şey kazanmışlığım yok.

papaz her zaman pilav yemez dedi ki...

'Dediğin gibi aslında bize sorulmadan geldiğimiz bu dünyada bir çeşit lotaryaya istemesekte katıldık bile..' Yinede hayatımı değiştirecek kadar büyük bir ikramiyenin verileceği böyle bir lotarya ya bu sefer kendi öz irademle isteyerek katılırdım...

lavantalimon dedi ki...

Hayat bir piyango:(
piyangodan güzel günler çıksın yeter. paradan vazgeçtik:(

MUTLU YILLAR:))

victor's secret dedi ki...

"piyango" olgusundan hiç haz etmedim. katılmadım... katılmazdım... zorla itildim =')

mahmure dedi ki...

100 kisiye cok iyi para verip birini sallandiran bir lotaryaya bence katilan kisi az olur. Bu da toplam 101 ikramiyeden birinin sana denk gelme olasiligini arttiriyor. Ama 101'in icindeki sallandirilan olma olasiligin hep ayni. Katilan kisi azsa, lotarya duzenleyen de daha az para kazanamaz, dolayisiyla cok yuksek odul veremez. disardan kaynak aktarimi olmadikca tabi, o da para verip birini canini satinalmak gibi birsey. Nerden baksan olacak is degil.