05 Aralık 2009

Aşk Evliliği !Sevgili hayat arkadaşım ve oğlumun anasını kızdırmak istediğim zaman, şunu söylerim: "İstanbul'a okumaya gelen biz Anadolulu gençler olmasaydık, siz İstanbullu kızlar, koca bulamaz, evde kalırdınız!"

İşte bu sözlerim onu çıldırtır: "Biz İstanbullu kızlar olmasaydık, siz Anadolulu gençler ya görücü ya da berdel usulü evlenirdiniz ve hayatınız mutsuzluk içinde geçerdi!"

Sahi! Görücü ya da berdel usulüyle evlenmek hep mutsuzluk mu getirir? Sanmam! Ama etrafımda ne zaman mutlu bir evlilik görsem, o an şunu derim: Bu evlilik, aşk evliliği!Geçen aylarda kaybettiğimiz gazeteci, yazar Kazım Kanat'a ait bu satırlar.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

bu görücü usulü evlilikler ne kadar çağ dışı ne kadar banel ne kadar yanlış uygulamalar ya. aklım hayalim almıyor, insanların ilk defa gerdek gecesinde eline elini sürdüğü bir insanla yıllarını birlikte geçirmesi. yok, imkansız. geçirmesi imkansız değil tabi, geçiriyorlar zira yıllar ya da bi ömür. ama eksik kalan bi şeyler muhakkak oluyordur. nasıl oluyor da ellerindekiyle yetiniyorlar, hayret.

hele bi de bunların çağdaş olanları da var, yani okumuş etmiş üniversite mezunu kız ya da oğlanlar, analarının bulduğu eşlerle evleniyorlar. akıllara zarar :|

zihni dedi ki...

görücü usulü evlilikler sadece abazalığın geçici pansumanı, burada 1+1=1,5 olur.

"sevgi" evliliğnde ilişki, DO ve Mi üzerinden akordlu sürer. Erkek Do derken, kadın Mi der.

(gay evliliklerinde biri DO derken deiğeri do der, aynı notanın ince ve kalını)
1+1=3 olur.

aşk evliliğnde ise, perdeler düşer, sihirler bozulur, yanık yüreklerin toprağından yeniden filizler üretmenin sabrı bir yerde gerilime dönüşür ve gerçeklerle yüzleşmelerin sancısından ne doğacağı kestirilemez.