19 Aralık 2009
Arapça !


Ülkemizden üç kat daha az konuşanı bulunan Hollanda diline ait wiki maddesinin, Türkiyeden dört kez fazla olmasına üzülürken, geçen gün şunu farkettim ki dünyanın en zengin ve en büyük dillerinden sayılan Arapçanın durumu çok daha vahim.

Yüz milyonlarca konuşanı bulunan, ilginç bir matematik yapısı olduğu söylenen bu köklü dile ait, ülkemizden bile az, sadece 109 bin madde olduğunu görmek üzücü.9 yorum:

mahmure dedi ki...

arapcanin zenginligi kelime turetmekteki gucunden geliyor. mulk diyorsun, malik diyorsun, temlik diyorsun, temelluk diyorsun, hepsi sahip olma kokune dayanan ayri anlamlar tasiyor.

mehmet akif dedi ki...

elif be te se cim

Adsız dedi ki...

ve güzel dile ait oldukça köklü ve zengin edebiyattan dilimize hiçbir çeviri olmaması daha üzücü.

martı dedi ki...

Arapça bir türlü ısınamadığım, sevemediğim, kulağıma bir türlü hoş gelemeyen bir dil!

ZVZEK dedi ki...

Arapça kime göre neye göre en zengin? ve güçlü dilmiş?

Ayrıca adamlar çağımızın yüz yıl gerisinde yaşıyorlar, dilleri wikide yok muş ne gam? :)

ayşegül dedi ki...

ben de semem:P

gaykedi dedi ki...

zvzek
dilbilimle ilgili bir yazıda okuduğumu hatırlıyorum bu bilgiyi, burada Arap alfabesinden değil, dilinden bahsediyoruz karıştırmayasın sen?

ZVZEK dedi ki...

gaykedi
yine daha önceden tartıştığımız şeyi yapıyorsun. Bilimsel bir kaynak göstermeden iddia da bulunuyorsun.

Bu konuda benim düşüncelerim:
Herhangi bir dili diğerinden daha iyi/zengin/güçle diyebilmek için kullanılabilecek objektif bir kıstas yok. Bir dil kelime bakımından zengindir/diğerinin grameri güçlüdür /diğer yeni kelime yaratmada daha yetkindir vb vb.
Ayrıca bir insanın bir dili "en yisi" diyebilmesi için diğer BÜTÜN dilleri de çok iyi bilmesi gerekir ki, bu imkansıza yakın birşeydir.

Sözün özü, bir takım muhtemelen "şovenist" kimseler şu dil en zengin dil şudur derlerse inanma.
Bu işler öyle kolay işler değil.

gaykedi dedi ki...

zvzek
sanırım Elif'in Öküzü kitabında okumuştum bu bilgiyi, ayrıca 'zengin dil' kavramı çok duyduğum bir şey, bu ifadeyle anlatılmak istenen "çok konuşulan, fazla kelimeye ve kavrama, güçlü bir edebiyat geleneğine sahip dil" olmalı.