18 Kasım 2009

Umutsuz Aşk !


Kimsesizler yurdunda büyüyen ve ömrü hapishanelerde geçen Fransız edebiyatının asi eşcinseli Jean Genet'in (1910-1986) yazıp yönettiği bir kısa film Un Chant d'Amour (A Song of Love).

1950 yapımı, 26 dakika ve içinde hiç diyalog olmayan, kavuşamayan gay aşıkların iç parçalayan çaresizliğini anlatan bu kısa filmi 'şuradan' online olarak izleyebilirsiniz.5 yorum:

kremkaramel dedi ki...

Off çok teşekkürler, yıllar önce İst. Sinema Günleri'nde Querelle'sini gördüğümden beri başka eserlerine de ulaşma peşindeydim.

İyiydi bu, çok iyiydi.

OpethMania dedi ki...

yazıp,yönettiği ha?Bilmiyodum bu tarafını.Teşekkürler.

kremkaramel dedi ki...

müziğin başrolde olduğu , sembollerin ağır bastığı, çaresizliklerde sevişmenin türlü biçimi olabileceği, düş ile gerçeğin içiçe geçtiği kısa filmi izledim, kapalı stüdyoda çekilmiş penisi andıran surlar ve fenerlerle çevrili liman sahnelerinde yer yer pornoya kaçabilecek kadar acımasız Querelle kadar ilginçti. Ama Türkçe adıyla Denizci adlı kitabın görsel uyarlamasında Fassibinder yorumunun Gedet'in kitabından farklı olması doğal. Bu kısa filmde konunun sadece 2 kişi üzerinde yoğunlaşması daha iyi olabilirdi ama Gedet ustanın bir bildiği olsa gerek:)

Adsız dedi ki...

gay kedi malesef izleyemiyorum sayfa görüntülenmiyor..

Adsız dedi ki...

Harika bir kısa film, doyumsuzca seyrettim. İnsanı yaralayan,ulaşılmaz, kahredici olmuşki film. Baştan sonra duygu krizi yalıyorsunuuz. Teşekkürler gaykedi.