19 Kasım 2009

Kültürel Bölünme !


"Pek çok açıdan Türkiye’nin 'araf’ta kaldığını düşünüyorum. Hızlı bir modernleşme yaşandığı için hem Avrupa’daki gibi büyük binalar, lüks mekanlar var hem de İstanbul, Ankara veya İzmir’le uzaktan yakından ilişkisi olmayan geri kalmışlıklar görüyorsun.

Elbette İngiltere’de de ekonomik olarak bölgeler arası uçurumlar var ama kültürel açıdan böyle bir uçurum göremezsiniz. Yeni göçmenlerle bu sorun ortaya çıktı ama genellikle ingiltere'de homojen bir dünya görüşü var."


Ülkemizi yakından tanıyan İngiliz gazeteci Nicholas Birch'in bu sözleri bana, ülkemizde yaşanan kültürel bölünme ile ilgili Le Monde'de de çıkan Ahmet Altan makalesini hatırlattı. (Bkz.)2 yorum:

Vladimir dedi ki...

Kültürel farklılık zenginliği içinde yüzyıllardır, her bir zenginlik kendini ayrı yönde geliştire geliştire tolerans içinde yaşamayı, birbirimie saygı duymayı öğrenmiştik ya da en azından tahammül göstermeyi.

Bu durumda yaşayan bir halkın dinamiği ne zaman bozulmaya başlar?. Yüksek sesle düşünelim... Bence bir taraf illaki benim dediğim olacak diye gizli kapaklı planların içine girip, sinsice diğerlerini kendi yaşam stilinin içine zorla sokmaya kalkışınca bozulmaya başlar. Herşeyi herkesi değiştirmeye kalkışacak saygısızlığa ve tahammülsüzlüğe eriştiğinde her şey bozulmaya başlar.

Adsız dedi ki...

komik değil mi, bir anlamda coğrafi açıdan da arafta sayılır...