04 Kasım 2009

Fransa !


Sosyal bilimci Bahadır Kaleağası'nın Fransa tespitleri oldukça ilginç:


Fransa Avrupa'da kendi başına bir dünyadır. Hem Kuzey'dir, hem Akdeniz. Hem sanayi ülkesidir, hem de tarım. Hem Katolik, hem ultra laik. Sosyal dayanışmacı, eşitlikçi, çevrecidir, hem de en küresel liberal.

Fransa bugün, ABD karşıtlığıyla, Amerikan rüyası hayranlığını, İngiliz alerjisiyle, Anglosakson cazibesini, Alman fobisiyle, AB işlerinde Paris-Berlin ortaklığını, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi Güney ülkelerine karşı küçümsemeyle karışık tutkuyu eşzamanlı olarak ruhunda barındıran bir ülkedir.

İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilere en güçlü sivil direniş de, en derin işbirliği de Fransa'da gerçekleşmiştir. McDonald's şubelerine karşı saldırı yapılan tek Avrupa ülkesi, aynı zamanda Disneyland'in de kıtada konuşlanmak için kendine seçtiği yerdir.6 yorum:

Adsız dedi ki...

bu kadar dengesizliğin (yoksa mükemmel denge mi demeliydim,bak bilemedim şimdi) bi ülkede aynı zamanda bulunması çok enteresan.

sırrı ne ola ki.. eğitim desen, almanyada daha çok fransızlara göre. kültür desen, fransadan daha eski daha oturmuş kültürler var. karınları tok, sırtları pek desen, e belçıka daha ii bu durumda ama yine fransa kadar olamıyor. var bi iş bunda.

Adsız dedi ki...

ikilemlerin ve çelişkilerin oldukça bol olduğu bi ülke ...

sanırım kendimi Fransa ile özdeşleştirebilirim

Bugra dedi ki...

Çeli$kiler, çeli$kiler..

Ya$am kaynağı(!) olmu$..

Nevaeh Bisexuelle dedi ki...

Bir Fransiz olarakkuzenlerim ve arkadaslarimda ingilizceye karsi bir tepki var ama ABD karsitligi hic gormedim.
Alman fobisi de hic gormedim ozellikle lorraine bolgesi cok alman hayrani.
Guney akdeniz ulkelerine olan siyasi tutumu bilmiyorum ama ulke icinde sevilmyen azinliklarin basinda onların gelmedigi kesin...

Pastafaryan dedi ki...

Dilleri de hem bu kadar güzel, hem böyle zor olmasa... Tatlarından yenmeyecekler aslında. :)

LoLLa dedi ki...

adamlar kendi dilleri dısında baska bi dil kullanmiomus :s