03 Kasım 2009

Bilgiden
Doğan Mutluluk !Geçen gün aramızdan ayrılan, ülkemizin yetiştirdiği en önemli sosyologlardan sayılan Ünsal Oskay'ı ona ait iki söz ile analım:

“Eski Yunan’da bilmenin, öğrenmenin bir mutluluk olduğunu söylüyorlar. Oradaki bilme 28 yıl önce Arjantin-Brezilya futbol karşılaşmasının hangi ülke lehine kaç kaç bittiğini bilme anlamında bir bilme değil. İnsanın yaşadığı hayata anlam vermesini sağlayacak bilgilere erişebilmesi anlamında bir bilim. Eski Yunan düşünürlerinin söylediği mutluluk böyle bir bilmeden doğan bir mutluluktur. Ben hayatım boyunca bunun için okumaya çalıştım”

“Siyasilerin ve medyanın sizlere sunmuş olduğu hayatı beğenmiyorsanız, kendinize Dostoyevski’den, Camus’den, Rousseau’dan oluşan bir hayat kurun”5 yorum:

kremkaramel dedi ki...

ahah! işte bu çerçeveletilir

Adsız dedi ki...

sevgili kedi, ünsal hoca'nın bir sözünü yazmışsın gözlerimi yaşarttın, yaşadığım en acı kayıplardan biri. canım hocam'ın oğlu çınar'ın babasına dair yazdığı bir mektup vardı radikal 2'de. onu okumanı çok ama çok isterim. nasıl bir insandı hocam oğlu anlatmış ve nasıl bir hocaydı öğrencileri anlatacak umarım yaşamlarıyla. bu dünyadan yüreği hep walter benjamin gibi atmış bir insan daha geçti. çınar'ın yazısına bir bak, yüreğine nasıl gelecek bilmek isterim. mehmet refik.

gaykedi dedi ki...

@mehmet
teşekkür ederim sanırım şu yazı olmalı http://u.nu/5kmr3

kremkaramel dedi ki...

gaykedi linki eklediğin çok iyi olmuş, satır atlamadan nefessiz okudum.

aykırı insanlara ihtiyacımız var

Adsız dedi ki...

Ondan az da olsun ders alabildiğim için çok mutluyum nur içind eyatsın hocam TuTasTe