28 Ekim 2009

Yalan !


İnsan ne zaman insan olmuştur? El Cevap: Yalan söylemeyi öğrendiği zaman. Niçin? Çünkü yalan, gerçekte olmayan bir şeyin insan kafasında yaratılması demektir. Bu yaratıcılık, planlama ve hafıza gerektirir. İnsan doğru olmayan bir şeyi söyleyerek karşısındakini buna inandırdığı zaman kendisini güçlü hissetmiştir.

Ancak buraya kadar iyi giden bu öykü bu noktadan sonra acıklı olmaya başlar. Zira yalan söylemeyi, yani gerçek olmayan şeyler yaratmayı öğrenen insanoğlu, bu sefer yarattıklarını giderek daha karmaşık, daha yüksek düzeyli kurgular haline getirmiş ve hayvanlarda olmayan, kendi yarattığını kendinden sonraki nesillere öğretme yeteneği nedeniyle, sonunda kendi kurguladığı dünyalarda ipin ucunu kaçırıp onları artık gerçek sanarak, yani kendi yalanlarına inanarak onların mahkumu olmuştur.

Bu, dinlerin en kısa izahıdır. Modern insan ise kendisini bu kısır döngüden kurtaranlardır.


Prof. Celal Şengör


3 yorum:

zvzek dedi ki...

nooldu gaykedi ateist mi oldun
:)

gaykedi dedi ki...

ateist değilim, dinlerin palavralarına her gıcık kapan ateist değildir yahu, ayrıca ateist olmanın tanrının gözünde bir suç olduğunu düşünenlerden de değilim.

Adsız dedi ki...

Yalanlar,yalanlar,yalanlar..İnsanı insan mı yapar insanlıktan çıkarıp başka bir türe dönüşmesine mi neden olur bilemiorum:)Ama din konusundaki ifadesinin doğru olduğunu düşünüorum..