07 Ekim 2009


Ölüm !


50 yaşlarında sevdiğim bir dostum bir kaç senedir kanser tedavisi görüyor. Bir ay önce onu gördüğümde oldukça bitkin gözüküyordu.

Dün, hastanenin tıbben yapacağımız bir şey kalmadı diyerek, rahat ölmesi için evine gönderdiğini öğrendim.

Acaba onu son kez ziyaret etmeli miyim ya da telefon mu açmalıyım. Yoksa hiç bir şey yapmamalı mıyım bir türlü karar veremedim.21 yorum:

Bugra dedi ki...

Merhaba Kedi ;

Biraz zor bir durum, aynı $eyi ya$amı$tım zamanlar önce. Fakat burada son anda kendime geldim. Bu konuda biraz bencil oluyoruz sanırım, O'nu o $ekilde görmek içimizi acıtacak diye dü$ünüp erteliyoruz. Ya da bir süre sonra öleceğini bildiğimiz insana zoraki olsa da gülümsüyoruz.

Fakat aynı $eyi bir de kar$ı taraf için dü$ünmemiz gerekiyormu$.(!) Daha sonra " ke$ke " dememek adına ve her$eyden önemlisi kar$ı tarafın böyle bir arzusu olduğunu dü$ünerek gidip ziyaret etmenin iyi bir fikir olabileceği görü$ündeyim.

Mutlu günler :)

mermaid dedi ki...

haftasonu benzer bir süreç yaşadım. hala toparlanabilmiş değilim. ama bunu yaşamış biri olarak diyebilirim ki, git gör. canın daha çok yanacak belki ama, bazı şeylerin telafisi yok. ve görmen onu da mutlu edecek, kim yalnız çıkmak ister o yolculuğa bir düşün? ve umut hep var, doktorların bütün söylediklerine rağmen:(

mermaid dedi ki...

ve yalvarırım sakın sakın sakın, helallik istemek falan gibi, benzer imalar içeren cümleler, üzgün gözler yok. yapmazsın ama yine de yazayım dedim.

NoNeLeSS dedi ki...

Yüreğin dayansa da dayanmasa da gitmelisin:(

Çok geçmiş olsun!

Adsız dedi ki...

belki de şu anki durumu bir ay öncekinden çok daha kötüdür, bence onu hep o iyi şekliyle hatırlamalısın...ama elbette karar senin

Eflatoon dedi ki...

dost dostu ile hep görüşmeli. aranızdaki bağ arkadaşlıktan sıyrılıp madem ki dostluğa çevrilmiş. bu bağın hürmeti eğer sadece dünyada kalacaksa çirkin şeyler görmemek için uzak durmalı. yok eğer bu değer yokolmaz bir sevginin kapısını açmışsa ona bir saygı duruşu gerektirir. bu da onu ziyaretle olur.

hem madem ahiret biletinin vakti ona açılmış, o da bilinçli bir yolcu gibi rahat ve olgun olmaya adım atmalı. nice hastalar var ki, ziyaretçileri onlardan önce ölmüşler. madem ecel belli değil, o zaman hastalığın uyandırması ile dünyaya daha ciddi bakan bu dostlardan istifade etmeli.

son nefese kadar yolunun planı ile hareket eden yolcu olmak dileklerimle...

sufi dedi ki...

Eski arkadaşlar toplanarak onu neşelendirecek, hastalığını unutturacak birşeyler yapsanız hem onu hem de sizleri pek çok rahatlatırdı bence.Sevgiler güzel dost.

rasiel dedi ki...

bence gitmezsen için içini yiyecek kediciğim. telafi edemeyeceğin vicdan azabı da söz konusu. :(

Adsız dedi ki...

sevgili kedi,
seni çok iyi anlıyorum, bu gibi durumlarda bence en iyisi empati kurmak. yani sen hasta olsan dostlarının aramasını mı isterdin, ziyaret etmesini mi yoksa seni hiçe saymasını mı? bence en iyisi önce telefon edip eğer karşı taraf görüşmeye istekli ise de ziyaret etmek. dostlar hem iyi hem kötü günde lazım insana. öptüm. banu

biggeee dedi ki...

ziyarete gitmelisin..onu öyle görünce moralin bozulacak belki, üzüleceksin ama o ne kadar mutlu olacak..mutlu olması için gitmelisin..

The SummerSon dedi ki...

Karar vermek zordur her zaman ama sonradan keşke bir ziyaretine gitseydim dememek için ziyarete gidilebilir bence. Telefon etmek de olabilir ama ziyaret ile telefon farklı ve ziyaret etmek/edilmek daha hoş bir şeydir bana göre.

7.oda dedi ki...

gitmemen için sebep ne ? neden düşünüyorsun ki git ve bir kez sarıl ..

gaykedi dedi ki...

arkadaşlar içten mesajlarınız için çok teşekkür ederim, bu ziyaret düşüncesinden üzülürüm manığıyla çekinmiyorum, sadece bir rahatsızlık vermekten korkuyorum ve ben bu durumda olsam acaba ailem dışında kimseyi görmek ister miydim bunu düşünüyorum.

homeless dedi ki...

kedi isterdin
gelmeyenlere kırılmıyor insan ama gelenleride gulumseyerek mınnetle anıyor
gitmessende sonradan gitmedim diye cok pismanlik duyuyorsun

tomates dedi ki...

Patch Adams dan bir sahne; ölüm döşeğindeki haftanın yanında, uzun uzun karısını süzdükten sonra, "Karın güzelmiş, sen gittikten sonra belki ...bilmiyorum..." gibi bir espri yapmıştı...
O kadar zevzekce olmasada hayatla alay eden bir espri yap mutlaka yanında...derim ben...
"imza zevzek tomates"

Berna dedi ki...

ara o zaman, sesinin rengi belli eder zaten seni görmek isteyip istemediğini. Onunla konuşamazsan, telefona çıkamazsa, ailesinden birine sorarsın gelmek istediğini, müsait olup olmayacaklarını. Ben böyle yapardım büyük ihtimalle.

Zamandan Sızan...KIYMET dedi ki...

Kedi onun seni(ya da diğerlerini) görmek gibi bir isteği var mı bu bence daha önemli.

onemedico dedi ki...

mutlaka ziyaretine gitmelisin. ben hasta yatağımda herkesi görmek isterdim, tanıdığım herkesin beni ziyaret etmesini beklerdim. gülmek için, ağlamak için, muhabbet etmek, sarılmak için..

victor's secret dedi ki...

kedi; lütfen, lütfen ama lütfen git!

çok feci empati kurarım havalarına girmek istemiyorum ama böyle bir durumda dostum dediğin o insanın o farkında olsa da olmasa da seni görmeye ihtiyacı var... eminim ki senin de onu...

uykularını kaçıracak bir geç kalmışlık ya da keşkedense... git.

Korhan dedi ki...

Eğer yakın zamana kadar görüşüyorsan -ki 1 ay önce gördüm demişsin- git. Yalnız dikkat et bu tarz hastalıkların son aşamasında hasta kendisini görmeye geleni sen ima etmesen bile onunla vedalaşmaya gelmiş olarak görüyor. Bu tarz bir diyalog olabilir. Annemin son zamanlarında çok sık yaşamıştık bu tip şeyleri.

B.B.B. dedi ki...

Kedi,

Anımsar mısın, bilemem...

Sık bahsederdim Yılmaz amcamdan hani... Hani eski gazeteci... Hani "Can Babam" dediğim...

23 Mart'ta gitti.

Fırsatın olursa bir oku...

Henüz gitmediyse de o dostun... Yine de bir gör...